احمد مسعود: برای تحقق صلح در افغانستان حاضرم از خون پدرم بگذرم

احمد مسعود: ما حکومت افراط‌گرا در افغانستان را نمی‌پذیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود، یکی از رهبران پیشین مقاومت مردمی مقابل گروه طالبان، تاکید کرد که در صورت فراهم شدن شرایط برای صلح و امنیت در افغانستان آماده است از خون پدرش که توسط طالبان ترور شد، بگذرد.

احمد مسعود، یکشنبه 22 اوت، در مصاحبه‌ای با روزنامه فرامنطقه‌ای «شرق الاوسط»، گفت که او هرگونه حکومت افراطی در افغانستان را نمی‌پذیرد.

Advertisement

او همچنین با تاکید بر اهمیت تمرکززدایی در افغانستان، گفت آماده است تا از طریق مذاکرات سیاسی، برای مبارزه با تروریسم، یک دولت جامع با طالبان تشکیل دهد.

او افزود که هر حکومت افراطی‌ای که در افغانستان بر سر کار آید نه تنها برای این کشور، بلکه برای منطقه و جهان تهدید جدی خواهد بود.

احمد مسعود درباره اشرف غنی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان اظهار داشت: «غنی نتوانست درک کند که با اشتباهات خود چه حفره‌ای در افغانستان ایجاد کرده است. او یک فرصت طلایی در دست داشت وقتی که همه جهان سالانه میلیاردها دلار برای تأمین مالی کابل به او تحویل می‌دادند. اما با این حال اکثریت مردم افغانستان هنوز زیر خط فقر زندگی می کنند و تنها تعداد کمی از نخبگان سیاسی توانستند میلیون‌ها دلار درآمد کسب و آن را به خارج منتقل کنند».

او افزود: «علاوه بر این رویکرد و گرایشات قومی اشرف غنی منجر به تفرقه بیشتر میان مردم افغانستان شد، چراکه او از کارت پشتون‌ها علیه تاجیک‌ها، ازبک‌ها و هزاره‌ها استفاده می‌کرد.»

در همین حال مسکو اعلام کرد که پیشنهادی از سوی طالبان به ایالت پنجشیر که هنوز تحت کنترل گروه طالبان نیست را به احمد مسعود ارائه داده است. در این پیشنهاد طالبان از آمادگی خود به منظور دستیابی به توافق سیاسی با احمد مسعود از راه گفت‌وگو به جای جنگ و خونریزی خبر دادند.

احمد مسعود پس از تسلط طالبان بر کابل برای رهبری مقاومت مقابل این گروه به ولایت پنجشیر در شمال کابل رفت.

طی روزهای گذشته ویدئوهایی از آموزش نیروهای وابسته به احمد مسعود منتشر شده که در آن نشان می‌دهند نیروهای تحت فرمان او در پنجشیر در حال آموزش نظامی هستند. نیروهای او تاکنون سه ولسوالی در ولایت بغلان در شمال افغانستان را به کنترل خود گرفتند. او از جامعه بین المللی خواست تا از نیروهای مخالف طالبان با سلاح و مهمات حمایت کنند.

برخی گزارش‌ها حاکی از حضور دست‌کم 6 هزار جنگجوی مسلح از نیروهای ارتش افغانستان و نیروهای ویژه و بسیج مردمی در کنار احمد مسعود برای مقابله با طالبان خبر دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم