آمریکا و آلمان از شهروندان خود خواستند تا به فرودگاه کابل نروند

دولت آلمان گفت که تخلیه اتباع آلمانی و افغانستانی از کابل در «شرایطی بسیار دشوار» انجام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سفارت‌های ایالات متحده و آلمان با اشاره به حضور هزاران نفر که در فرودگاه کابل و اطراف آن تجمع کرده‌اند، به شهروندان خود که تا کنون از افغانستان خارج نشده‌اند هشدار داده‌اند که به‌دلیل «تهدیدات احتمالی امنیتی» به این فرودگاه نروند.

فروپاشی دولت افغانستان و تسلط گروه طالبان بر این کشور در چند روز گذشته، بسیاری از شهروندان افغانستان را به تکاپو واداشته تا به هر روشی از کشور بگریزند که این امر روند تخلیه نیروها و اتباع خارجی و همچنین شهروندان افغانستانی همکاری کننده با نیروهای خارجی، را متوقف و دشوار ساخته است.

Advertisement

سفارت آمریکا در کابل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «از آنجا خطرات امنیتی بالقوه‌ای در خارج از دروازه‌های فرودگاه کابل وجود دارد، ما به شهروندان ایالات متحده توصیه می‌کنیم که از سفر از طریق این فرودگاه خودداری کنند و همچنین به دروازه‌های فرودگاه نزدیک نشوند مگر آن که نمایندگان دولت ایالات متحده دستورالعمل‌های شخصی و مورد به مورد صادر کنند.»

به گفته وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» بیانیه سفارت آمریکا یک اخطار احتیاطی بوده است چرا که وضعیت امنیتی بیرون فرودگاه «احتمال دارد ساعت به ساعت تغییر کند.»

مقامات پنتاگون از یک تهدید خاص نام نبردند اما پیشتر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری ایالات متحده، گفته بود که واشینگتن خطر احتمالی «داعش» را به دقت زیر نظر دارد.

مقامات آمریکایی ضمن خودداری از ارائه جزئیات بیشتری درباره تهدیدات داعش، آن را «خطرناک» توصیف کردند. به‌رغم این اما تاکید کردند که تا کنون حملاتی صورت نگرفته است.

سفارت آلمان نیز به شهروندان این کشور در افغانستان توصیه کرد که از رفتن به فرودگاه کابل خودداری کنند و با ارسال ایمیلی به آنها هشدار داده است که نیروهای طالبان در مجاورت فرودگاه افراد را به شدت بازرسی می‌کنند.

وزارت خارجه آلمان روز گذشته اعلام کرد که ستاد بحران در دولت فدرال این کشور عصر شنبه، برای بررسی وضعیت افغانستان جلسه تشکیل می‌دهد.

دولت آلمان گفت که تخلیه اتباع آلمانی و افغان از افغانستان در «شرایطی بسیار دشوار» انجام می‌شود.

ناتو روز گذشته اعلام کرد که پس از ورود طالبان در کابل، تا کنون 18 هزار نفر از افغانستان انتقال یافته است. همچنان وزارت دفاع آمریکا تعداد کسانی را که تاکنون از کابل خارج ساخته است را هشت هزار نفر خوانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم