13 کشور با پذیرش موقتی پناهجویان افغانستان موافقت کرده است

آلمان 2 چرخبال (هلیکوپتر) برای جابجایی شهروندان افغانستانی به این کشور فرستاده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت خارجه آمریکا از موافقت 13 کشور با پذیرش موقتی پناهجویان افغان خبر داده و افزوده است آن عده از پناهجویان افغان که پذیرش‌شان تاکنون در ایالات متحده مشخص نیست به یکی از این کشورها انتقال داده خواهد شد.

خبرگزاری «یورو نیوز»، جمعه 20 اوت (29 اسد)، گزارش داده است، «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا گفته که 12 کشور دیگر به عنوان ترانزیت انتقال پناهجویان افغان استفاده خواهد شد.

به گفته بلینکن آن عده از افغان‌های که تاکنون سرنوشت پذیرش‌شان در آمریکا معلوم نشده بگونه موقت به کشورهای، آلبانی، کانادا، کلمبیا، کاستاریکا، شیلی، کوزوو، مقدونیه‌ا‌ی شمالی، مکزیکو، لهستان، قطر، اوگاندا، رواندا و اوکراین انتقال داده خواهد شد.

همچنان از کشورهای بحرین، بریتانیا، دانمارک، آلمان، ایتالیا، قزاقستان، کویت، قطر، تاجیکستان، ترکیه، امارات متحده‌ عربی و اوزبیکستان به عنوان راه ترانزیت برای انتقال شهروندان افغانستانی استفاده خواهد شد.

همزمان خبرگزاری «دویچه‌وله» آلمان، شنبه، 21 اوت (30 اسد)، گزارش داده است که ارتش آلمان دو چرخبال نظامی را برای پشتبانی عملیات خارج ساختن افراد از میدان هوایی (فرودگاه) بین‌المللی کابل، به افغانستان فرستاده است.

چرخبال‌های (هلیکوپتر) ارتش آلمان
چرخبال‌های (هلیکوپتر) ارتش آلمان

دویچه‌وله نوشته است: «این هلیکوپترها (چرخبال‌ها) برای جابه‌جایی افرادی که امکان رساندن خود به فرودگاه را ندارند، استفاده خواهند شد.»

به نقل از دویچه‌وله، دولت ‫‬آلمان اعلام کرد از روز شنبه برای انتقال افراد به فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی کابل از دو هلیکوپتر استفاده خواهد کرد. 13 سرباز به همراه دو فروند چرخبال مدل H-145M قرار است برای انتقال کسانی که امکان رساندن خود به فرودگاه کابل را ندارند‌، استفاده شود.‬‬

به نقل از بازرس کل ارتش آلمان، این چرخبال‌ها به خواست ایالات متحده آمریکا برای عملیات پشتبانی خروج شهروندان از افغانستان به میدان هوایی کابل فرستاده شده است و چرخبال‌های ارتش آمریکا در جریان عملیات آنان را پشتبانی خواهد کرد.

ناتو روز گذشته اعلام کرد که پس از ورود طالبان در کابل، تا کنون 18 هزار نفر از افغانستان انتقال یافته است. همچنان وزارت دفاع آمریکا تعداد کسانی را که تاکنون از کابل خارج ساخته است را هشت هزار نفر خوانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم