کمیسیون اروپا: تحولات افغانستان سیلی محکم به جامعه بین‌المللی است

بریتانیا: تا خروج آخرین افغان واجد شرایط، در کابل خواهیم ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک هفته پس از تسلط طالبان بر افغانستان، اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، تأیید کرد که اتحادیه اروپا طالبان را به رسمیت نشناخته و مذاکرات سیاسی با این گروه انجام نمی‌دهد.

فون درلاین شنبه 21 اوت، در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که آنچه در افغانستان می‌گذرد تراژدی و یک سیلی بزرگی به جامعه بین‌المللی است.

او همچنین تصریح کرد:«ما باید اطمینان حاصل کنیم که مهاجران افغان قربانی قاچاقچیان انسان نشوند و گذرگاه‌های قانونی و ایمن را برای کسانی که مایل به رسیدن به اروپا هستند، تضمین کنیم.»

او گفت، کمیسیون اتحادیه اروپا آماده است به کشورهای اروپایی که در اسکان پناهندگان نقش ایفا می‌کنند، کمک مالی کند و قصد دارد موضوع اسکان پناهندگان را در نشست هفته آینده گروه هفت مطرح کند.

او افزود، اروپا نگران گزارش‌هایی مبنی بر اقدام طالبان به تحت پیگرد قرار دادن افرادی است که با دولت پیشین کار می‌کردند.

از سوی دیگر، وزارت دفاع بریتانیا امروز شنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور تا تخلیه آخرین افغان واجد شرایط در افغانستان باقی خواهند ماند.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که نیروهای بریتانیایی برای اطمینان از ثبت‌نام و تخلیه افغان‌های واجد شرایط برای انتقال آنها به بریتانیا در مواضع خود در افغانستان خواهند ماند.

در توییتر این وزارتخانه همچنین آمده بریتانیا سیاست اسکان مجدد و کمک به افغان‌ها را تسریع می‌کند.

این در حالی است که نخست وزیر بریتانیا گفته بود، چنانچه ضرورت اقتضا کند کشور او با گروه طالبان، تعامل خواهد کرد.

بوریس جانسون، جمعه 20 اوت، در اظهاراتی به رسانه‌ها گفته بود که او می‌خواهد به مردم اطمینان دهد که تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک بریتانیا برای دست‌یابی به راه حل در افغانستان ادامه خواهد یافت.

جانسون در پاسخ به سوالی درباره این‌که آیا او کماکان به دومینیک راب، وزیر خارجه کشورش که از سوی مخالفان به دلیل واکنش او به بحران افغانستان مورد انتقاد قرار گرفته است، اعتماد دارد یا خبر؟ گفت «مطمئنا» اعتماد دارم.

شایان ذکر است دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا به خاطر این‌که همزمان با تحولات افغانستان تعطیلات خود را رها نکرده، در کشورش مورد انتقاد قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم