نشست حامد کرزی و عبدالله عبدالله با طالبان برای تامین امنیت کابل

اندیا تودی: وزیر خارجه پاکستان فردا یکشنبه به کابل خواهد رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در حالی که افغانستان با خروج نیروهای غربی، سقوط دولت اشرف غنی و تسلط گروه طالبان بر این کشور وارد مرحله‌ای دشوار از ناامنی‌، هرج و مرج و فرار هزاران نفر به سوی مرزها و به ویژه فرودگاه کابل شده دو نفر از رهبران پیشین افغانستان برای بحث درباره تامین امنیت پایتخت با رهبران طالبان دیدار کردند.

حامد کرزی، رئيس جمهوری اسبق افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان شنبه 21 اوت، در نشستی با سرپرست فرمانداری کابل که از سوی طالبان گمارده شده، دیدار کرده و موضوع اولویت محافظت از جان‌ها، دارایی‌ها و کرامت مردم افغان در کابل را بررسی کردند.

در همین راستا دفتر رئيس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دیدار با عبدالرحمن منصور، سرپرست فرمانداری کابل، انجام شده و موضوع اولویت محافظت از جان‌ها، دارایی‌ها و کرامت مردم افغان در کابل بررسی شد.

به گزارش شبکه «طلوع‌نیوز» افغانستان، عبدالله عبدالله به سرپرست فرمانداری کابل گفته «برای بازگشت اوضاع به وضعیت طبیعی در کابل، ضروری است که شهروندان احساس امنیت کنند». او گفت که عبدالرحمن منصور متعهد شد تمام تلاش‌های خود را برای تامین امنیت مردم افغانستان در پایتخت به‌کار گیرد.

از سویی و به‌رغم وخامت اوضاع امنیتی در کابل روند تخلیه اتباع خارجی و افغان از افغانستان هر چند با دشواری اما همچنان ادامه دارد.

هماهنگی روسیه و پاکستان

از طرفی کشورهای روسیه و پاکستان خواستار انجام گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برای تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان شدند.

در هیمن راستا شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان شنبه طی گفت‌وگویی تلفنی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، آخرین تحولات افغانستان پس از تسلط طالبان و تلاش‌های صورت گرفته برای کمک به پایان دادن به جنگ در این کشور را مورد بررسی قرار داد.

شبکه خبری «رشا تودی» گفت که وزرای خارجه دو کشور بر ضرورت کمک از جمله در راستای ترویکای شامل کشورهای روسیه، پاکستان، چین و آمریکا برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی فراگیر با هدف تشکیل دولتی پارلمانی در افغانستان و تضمین ثبات و حاکمیت قانونی در این کشور تاکید کردند.

همزمان با این گزارش‌هایی خبری به نقل از وب‌سایت «اندیا تودی» از قصد وزیر خارجه پاکستان برای سفری در روز یکشنبه به کابل خبر دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم