«لیست سیاه» طالبان برای «حذف فیزیکی» افراد همکار با غرب و ناتو

به‌رغم سخنان مقامات طالبان، نیروهای این گروه بازداشت و شکنجه شهروندان مظنون به همکاری با نیروهای آمریکایی را آغاز کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از تصرف کابل، پایتخت افغانستان توسط گروه طالبان و اطمینان‌بخشی مقامات این گروه مبنی بر امنیت افراد و امکان عمومی و خصوصی، برخی منابع از وجود لیست پنهانی ترور و بازداشت افراد همکار با نیروهای غربی نزد طالبان خبر می‌دهند.

یک سند سری از سوی سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که طالبان به‌رغم مواضع پیشین، به عملیات جستجو علیه شهروندان افغانستانی همکار با نیروهای آمریکایی و ناتو شدت بخشیده است.

به گزارش «فرانس پرس» و به نقل از سند مذکور، طالبان «لیست‌های اولویت‌دار» برای بازداشت مسئولان سابق در نیروهای مسلح، پلیس و یگان‌های اطلاعاتی افغانستان تهیه کرده است.

شبکه جاسوسان

بر اساس سند سازمان ملل، نیروهای طالبان به‌طور برنامه‌ریزی شده به منازل افراد هدف و منازل بستگان آنها سر زده‌اند.

این سند می‌افزاید که طالبان با حساسیت زیاد به بررسی کارت شناسایی شهروندان خواهان وصول به فرودگاه کابل اقدام می‌کند. آنها همچنین ایست‌های بازرسی فراوانی در شهرهای بزرگ به‌ویژه کابل و جلال آباد ایجاد کرده‌اند.

گروه طالبان همچنین ضمن ارتباط با مساجد و صرافی‌ها برای شناسایی افراد مورد نظر، اقدام به استخدام جاسوس نیز کرده است.

نیروهای طالبان - فرانس پرس
نیروهای طالبان - فرانس پرس

شکنجه و اعدام

این گزارش توسط یک موسسه نروژی به نام «مرکز تحلیل‌های بین‌المللی» نگاشته شده که برای سازمان‌های جهانی از جمله سازمان ملل متحد گزارش تهیه می‌کند.

در همین رابطه، کریستیان نیلمان، مدیر این موسسه نروژی گفت: «طالبان خانواده افرادی که تسلیم نمی‌شوند را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.»

او افزود: «پیش‌بینی می‌کنیم شهروندانی افغانستانی که با نیروهای آمریکایی و ناتو همکاری کردند به همراه اعضای خانواده بازداشت، شکنجه و اعدام شوند.»

وی همچنین شرایط کنونی افغانستان را تهدیدی جدی برای نهادهای اطلاعاتی غرب جهت مواجهه همزمان با طالبان و گروهایی چون داعش دانست.

نیروهای طالبان - رویترز
نیروهای طالبان - رویترز

از سویی، جیسون کرو، عضو مجلس نمایندگان آمریکا که خروج شهروندان افغانستانی همکار با آمریکا از آن کشور را پیگیری می‌کند، تاکید کرد که طالبان از ‌پرونده‌های موجود در نهاد اطلاعاتی افغانستان برای شناسایی افراد همکار با ایالات متحده استفاده می‌کند.

کرو‌ افزود: «طالبان تلاش زیادی برای بازداشت این افراد انجام می‌دهد. عکس‌های بسیاری از شهروندان افغانستانی دریافت کردم که نشان می‌دهد نیروهای طالبان به منازل این اشخاص برای بازداشت آنها مراجعه کرده‌اند.»

بسیاری از شهروندان افغانستانی پس از تصرف کابل توسط طالبان به فرودگاه این شهر رفته‌اند تا برای در امان‌بودن از پیامد سیاست‌های افراطی این گروه افغانستان را ترک کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم