فرمانده ارشد طالبان: دموکراسی در افغانستان پایگاه ندارد

«ما بر سر اینکه باید چه نوع حکومتی در افغانستان مستقر شود بحث نمی‌کنیم، چرا که این کاملا روشن است.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یکی از مقامات ارشد طالبان گفته حکومت آینده افغانستان دموکراتیک نخواهد بود، چرا که به گفته وی دموکراسی در این کشور «پایگاه» ندارد، و در عوض گونه‌ای از «حکومت شورایی» در افغانستان شکل خواهد گرفت.

وحیدالله هاشمی در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری «رویترز»، در روز چهارشنبه 18 آگوست 2021 گفت که طالبان قصد دارند با ساختار قدرتی شبیه آنچه طی دوران حکومت‌شان بین سال‌های 1996 تا 2001 بر افغانستان به کار گرفتند، بر این کشور حکومت کنند.

طبق این ساختار، هبت‌الله آخوندزاده، رهبر فعلی طالبان، همچون ملا عمر، رهبر قبلی، در سایه باقی خواهد ماند و اداره مسائل روزمره کشور را بر عهده یک شورا خواهد گذاشت. به گفته هاشمی، آخوندزاده احتمالاً نقشی بالاتر از رئیس شورا، و چیزی شبیه رئیس‌جمهوری، ایفا خواهد کرد.

هاشمی گفت طالبان در اواخر ماه جاری جلسه‌ای درباره امور حکومتی برگزار خواهد کرد. وی توضیح داد که بسیاری از مسائل مربوط به حکومت آینده هنوز باید بررسی شود، ولی آنچه مسلم است این است که افغانستان یک کشور دموکراتیک نخواهد بود.

به گفته هاشمی: «حکومت آینده به هیچ وجه دموکراتیک نخواهد بود، چرا که دموکراسی در کشور ما پایگاه ندارد. ما بر سر اینکه باید چه نوع حکومتی در افغانستان مستقر شود بحث نمی‌کنیم، چرا که این کاملا روشن است. حکم شریعت است و بس.»

هاشمی همچنین از سربازان و خلبانان دولت پیشین افغانستان خواست به طالبان بپیوندند، و گفت طالبان قصد دارد یک «نیروی ملی جدید» ایجاد کند که اعضای این گروه و پرسنل دولتی را در بر می‌گیرد.

به گفته هاشمی، طالبان به ویژه به خلبان نیاز دارد، چرا که پس از عقب‌نشینی نیروهای خارجی، آنها توانستند تعداد زیادی هلیکوپتر و هواپیما را در فرودگاه‌های مختلف افغانستان به غنیمت بگیرند.

با اشاره آشکار به 22 هواپیمای نظامی، 24 هلیکوپتر و صدها سرباز افغان که آخر هفته پیش به ازبکستان گریختند، هاشمی تاکید کرد که طالبان از کشورهای همسایه انتظار دارند هواپیماهایی که در قلمرو آنها فرود آمده را بازگردانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم