طالبان در صدد ثبت و آمار گرفتن از سلاح‌های به جای مانده از آمریکا و ناتو

گروه طالبان: نباید به خاطر هرج و مرجی که در فرودگاه کابل اتفاق افتاده سرزنش شویم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

طالبان چند روز پس از تسلط بر افغانستان از قصد این گروه برای ثبت و آمارگیری از سلاح‌های به جای مانده از نیروهای آمریکایی و ناتو خبر داد.

طالبان پنج‌شنبه 19 اوت، با اشاره به این‌که رهبران این گروه درباره آینده نیروهای امنیتی افغان به رایزنی پرداختند، اعلام کرد قصد آن دارد تا سلاح‌های به جای مانده از آمریکا و ناتو در افغانستان را ثبت و آمارگیری کند.

گروه طالبان همچنین از پذیرفتن مسئولیت وقوع هرج و مرج در فرودگاه کابل شانه خالی کرده و گفت:« نباید به خاطر هرج و مرجی که در فرودگاه کابل اتفاق افتاده سرزنش شویم.»

فرودگاه کابل
فرودگاه کابل

ایجاد گذرگاه امن تا فرودگاه کابل

افزون بر این وزرای خارجه کشورهای گروه 7 پنج‌شنبه، در اولین واکنش رسمی خود نسبت به بحران افغانستان، از طالبان خواستند تا گذرگاهی امن برای کسانی که می‌خواهند این کشور را ترک کنند، تامین کند.

بنا به اظهار وزارت خارجه بریتانیا، وزرای خارجه گروه 7 خواستار آن شدند تا طالبان گذرگاهی امن برای اتباع خارجی و افغان‌هایی که مایل به ترک کشورشان هستند، تضمین کند.»

اتخاذ واکنش متحد در قبال بحران افغانستان

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا نیز در بیاینه‌ای گفت که وزرای خارجه گروه 7 پنج‌شنبه، از جامعه بین‌المللی خواستند با هدف ممانعت از تنش‌زایی واکنش متحدی در قبال بحران افغانستان اتخاذ کنند.»

در این بیانیه همچنین آمده است که بحران افغانستان واکنش بین‌المللی و از جمله آن مشارکت گسترده در مسائل حساسی که با آن مواجه است را می‌طلبد.

در این بیانیه همچنین از طرف‌های جنگ، شورای امنیت سازمان ملل متحد، گروه 20 کشورهای کمک‌کننده بین‌المللی و همسایگان افغانستان در منطقه خواسته شد تا به افغانستان و مردم این کشور کمک کنند.

ماریا زخارووا
ماریا زخارووا

برقراری روابط با طالبان

از سویی ماریا زخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه پنج‌شنبه، اعلام کرد که برداشتن گروه طالبان از فهرست سازمان‌های تروریستی به «کارکرد و اقدامات مشخصی» بستگی دارد.

زاخارووا در گفت‌وگو با شبکه رادیویی محلی، گفت « این مسأله به رفتار، اقدامات و سیاست‌ مشخصی بستگی دارد که نمی‌توان آن را از ناحیه نظری حل کرد بلکه نیاز به تمرین دارد.»

این مسئول روسی توضیح داد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و زامیر کابولوف، فرستاده رئیس جمهوری روسیه به افغانستان در این‌باره گفت‌وگو کرده‌اند و در این خصوص تاکید کرد که «همه چیز بر اساس افعال حقیقی سنجیده خواهد شد.»

مسکو دوشنبه گذشته تاکید کرد که توانسته با «با نمایندگان مقامات جدید(طالبان)» ارتباط برقرار کند. و اوضاع کابل را «رو به ثبات توصیف کردند.»
در حالی که دیپلمات‌های غربی با سراسیمگی افغانستان را ترک می‌کنند روسیه اما کارکنان سفارت خود در کابل را ابقا کرد.

در همین راستا آنکارا نیز اعلام کرد چنانچه لازم باشد با طالبان رابطه برقرار خواهد کرد و از این گروه خواست تا به نیروهای ترکیه اجازه دهد برقراری امنیت فرودگاه کابل و راه‌اندازی آن را بر عهده گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم