فرانسه: طالبان را به‌رسمیت نمی‌شناسیم و با آنها سازش نمی‌کنیم

پاریس پیشتر 5 شرط برای به‌رسمیت شناختن بین‌المللی طالبان تعیین کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کلیمان بون، وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه، تاکید کرد که کشورش گروه طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد و با آنها سازش نیز نخواهد کرد.

او گفت که فرانسه خواستار ادامه روند پیشین سیاسی در افغانستان است.

بون افزود که پاریس هیچ گونه ارتباط سیاسی با طالبان برقرار نمی‌کند و هرگز مقابل این گروه سستی به‌خرج نخواهد داد چرا که طالبان گروهی تندرو و ستیزه‌جو است.

او همچنین خواستار ادامه روند سیاسی گذشته میان گروه‌ها و طرف‌های افغانستانی شد و همزمان از پیروزی نظامی طالبان ابراز تاسف کرد.

وضع اسف‌بار افغانستان

این وزیر مشاور گفت که شرایط افغانستان بدتر خواهد شد مگر این‌که گروه‌ها و جریا‌ های سیاسی دیگری در دولت پیش روی این کشور مشارکت داشته باشند.

از سویی، مقامات گروه طالبان گفت‌وگوهایی با شخصیت‌های سیاسی مهم افغان را از روز گذشته آغاز کردند.

در همین رابطه، طالبان عکس‌هایی از نشست «انس حقانی»، از مقامات این گروه با حامد کرزی، رئیس جمهوری اسبق افغانستان و عبدالله عبدالله، معاون رئیس جمهوری سابق منتشر کرد.

پنج شرط فرانسه

پیش از این، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه 5 شرط را برای به‌رسمیت شناختن جهانی حکومت طالبان اعلام کرده بود.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه

لودریان تاکید کرد که سخنان میانه‌روانه مقامات طالبان اگر با رفتار آنها همراه نشود، هیچ ارزشی ندارد و جامعه جهانی برای به‌رسمیت شناختن آنها تنها به رویکردهای عملی این گروه نگاه می‌کند.

گفتنی است که پس از تصرف کابل توسط گروه طالبان، به‌دلیل گذشته خونین و خشونت‌بار این گروه، وحشت بر مردم افغانستان به‌ویژه زنان و فعالان مدنی این کشور سایه افکنده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم