دولت آمریکا ذخایر مالی افغانستان در ایالات متحده را مسدود کرد

افغانستان تا هفته گذشته حدود 9 میلیارد دلار در آمریکا ذخیره ارزی داشت، که بانک مرکزی آمریکا 7 میلیارد دلارش را در اختیار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از پیشروی‌های سریع ستیزه‌جویان طالبان در اقصی‌نقاط افغانستان و تسخیر پایتخت این کشور به‌دست آنها که به سقوط دولت مرکزی در کابل انجامید، دولت آمریکا ذخایر مالی افغانستان در ایالات متحده را مسدود کرد.

برخی مقامات دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، که نخواستند نام‌شان فاش شود، چهارشنبه، 18 آگوست 2021، به خبرگزاری «سی.ان.بی.سی» اطلاع دادند که دولت آمریکا دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان در ایالات متحده را در اختیار طالبان نخواهد گذاشت.

تام بلاک، کارشناس اقتصادی موسسه «فاندسترات»، که پیشتر مشاور مالی وزارت خارجه آمریکا بوده، در این باره گفت: «حکومت جدید افغانستان، با نظر به دستور مسدود شدن سرمایه‌های این کشور در ایالات متحده، که مانع از پرداخت بانک‌های آمریکایی و تسویه حساب می‌شود، در زمینه تحویل کالا و خدمات به عموم با یک چالش واقعی روبرو خواهد شد.»

بلاک افزود: «از طرف دیگر، از آنجایی که دولت سابق افغانستان روابط راهبردی نزدیکی با ایالات متحده داشت، میلیاردها دلار از سرمایه‌های این کشور را در حساب‌های خود در بانک‌های ایالات سپرده گذاشته بود. دولت جدید افغانستان به این پول‌ها دسترسی نخواهد داشت.»

اجمل احمدی، رئیس بانک مرکزی افغانستان که پس از سقوط کابل از این کشور گریخت، در این باره به «سی.ان.بی.سی» گفت که انتظارش از وزارت دارایی آمریکا این است که سرمایه‌های افغانستان را بلوکه کرده و به طالبان اجازه برداشت آنها را ندهد. به گفته وی، افغانستان تا هفته گذشته حدود 9 میلیارد دلار در آمریکا ذخیره ارزی داشت، که بانک مرکزی آمریکا 7 میلیارد دلارش را در اختیار دارد.

به گفته «سی.ان.بی.سی»، در حالی که بایدن همچنان از تصمیم خود مبنی بر عقب‌نشینی کامل از افغانستان دفاع می‌کند، اقدام برای توقیف دارایی‌های افغانستان یکی از آخرین اهرم‌‌های در اختیار واشینگتن برای جلوگیری از گسترش بحران انسانی در افغانستان خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم