دست‌کم 6 هزار نفر طی چهار روز گذشته توسط آمریکا از افغانستان خارج شدند

جیک سالیوان: طالبان با ایجاد پل هوایی امن از کابل به آمریکا موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مقامات ایالات متحده آمریکا، اعلام کرده‌اند که از 14 تا 18 اوت 2021 نزدیک به 6000 نفر از افغانستان به خارج از این کشور انتقال داده شده است.

کاخ سفید، شب گذشته، سه‌شنبه 17 اوت (26 اسد)، این خبر را به رسانه‌های آمریکایی اطلاع داده اما جزئیاتی از آن ارائه نکرده است که از این میان چه تعداد شهروند افغانستانی بوده‌اند که با آمریکایی‌ها در این کشور کار می‌کردند.

همزمان، وندی شرمن، معاون وزارت خارجه آمریکا از انتقال 2000 نفر، طی بیست و چهار ساعت گذشته از افغانستان خبر داده و افزوده است که برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که گروه طالبان مانع رسیدن شهروندان افغان، به میدان هوایی (فرودگاه) بین‌المللی کابل می‌شود.

او این اقدام را خلاف تعهد طالبان عنوان کرده است.

با این حال اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده به هواپیماهای غیرنظامی این کشور اجازه پرواز به میدان هوایی کابل را صادر کرده است، اما برای انجام این پروازها باید وزارت خارجه آمریکا به آنان اجازه دهد. پنتاگون تا کنون در این مورد ابراز نظر نکرده است.

پیشتر گفته شد که آمریکا تصمیم دارد روزانه بین 5 تا 9 هزار نفر را از افغانستان خارج کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، چهارشنبه، 18 اوت، بیان کرد که گروه طالبان با ایجاد پل هوایی امن از کابل، به آمریکا برای انتقال شهروندان خواستار خروج از این کشور موافقت کرده است.

از سوی دیگر، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، روز گذشته، به خبرنگاران گفته است که این سازمان نزدیک به 100 کارمند خود را از افغانستان به قزافستان انتقال داده است و آنان از دور به کارهای خویش ادامه خواهند داد.

او همچنان افزوده است که این کارمندان بگونه‌ای موقتی از این کشور انتقال داده شده اما کمک‌های سازمان ملل برای شهروندان نیازمند افغانستان با اندکی اختلال ادامه پیدا می‌کند.

تا کنون 300 کارمند سازمان ملل متحد در افغانستان مشغول فعالیت بودند و در کنار آن 3000 کارمند محلی با این سازمان در این کشور کار می‌کردند.

در همین راستا، یک هواپیمای اسپانیایی حامل شهروندان این کشور و افغان‌هایی که با آنها در افغانستان همکاری کرده‌اند صبح پنجشنبه، 19 اوت (28 اسد) وارد اسپانیا شد.

قرار است دولت اسپانیا، 500 شهروند اسپانیایی و همکاران آنان را به‌خاطر تهدیدات امنیتی از کابل به این کشور انتقال دهد.

از سوی دیگر، سفارت فرانسه در کابل از شهروندان افغانستانی که در اطراف این سفارت تجمع کرده‌اند خواست به خانه‌های خود بازگردند. این سفارت در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که دیپلمات‌های فرانسه چند روز پیش سفارت را ترک کرده‌اند و صدور ویزا در آنجا صورت نمی‌گیرد.

شماری از شهروندان افغانستانی، از روز گذشته در نزدیکی سفارت فرانسه و آلمان در کابل تجمع کرده‌اند و خواهان صدور ویزا شدند.

پس از ورود گروه طالبان به کابل، سفارت‌های خارجی تلاش دارند دیپلمات‌ها، شهروندان خارجی و افغان‌هایی که با آنان در افغانستان همکاری کرده‌اند را از کابل خارج سازند. روند انتقال این افراد طی روزهای گذشته به‌دلیل اختلال در میدان هوایی بین‌المللی کابل کند شده است

بیشترین بازدید موضوعات مهم