آمریکا: هر حمله‌ای به نیروهای‌مان در افغانستان را با واکنشی فوری پاسخ خواهیم داد

مارک میلی: اوضاع در پایتخت افغانستان همچنان خطرناک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ژنرال مارک میلی، رئیس هیأت ستاد مشترک آمریکا هشدار داد که هر حمله به نیروهای آمریکایی در افغانستان با پاسخ فوری و بی‌تردید مواجه خواهد شد.

از سویی لوید اوستن، وزیر دفاع آمریکا چهارشنبه 18 اوت، در کنفرانسی مطبوعاتی ضمن تاکید بر تعهد اخلاقی کشورش برای کمک به افغان‌هایی که با ارتش آمریکا همکاری کرده‌اند، گفت که 4500 سرباز آمریکایی برای کمک به تخلیه وارد کابل شدند و ایالات متحده همه تلاش‌ها را برای تخلیه اتباع آمریکایی و افغان‌هایی که با آن همکاری کرده‌اند، به‌کار خواهد گرفت.

وزیر دفاع آمریکا همچنین تلاش‌های فرماندهی ستاد مرکزی آمریکا در افغانستان را ستود و افزود که واشینگتن خطوط تماس با گروه طالبان را باز خواهد گذاشت.

از سویی مارک میلی با اشاره به این‌که اوضاع در پایتخت افغانستان کماکان خطرناک است، گفت که ماموریت یگان‌های تحت فرمان او محافظت از امنیت در فرودگاه کابل است.

مارک میلی همچنین تهدید کرد چنانچه طالبان در روند تخلیه نیروها و اتباع غربی و افغان دخالت کند، آمریکا دست به اقدام نظامی قاطعانه‌ای خواهد زد.

او با اشاره به این‌که دستگاههای اطلاعاتی سناریوهای متعددی را درباره افغانستان پیش‌بینی کرده‌اند توضیح داد که نیروهای زمینی کشورش مسئولیت تامین امنیت سفارت آمریکا در کابل را بر عهده دارند و نیروهای هوایی آماده اقدام در افغانستان هستند و برای این ماموریت بمب‌افکن‌های 52 و جنگنده‌های F16 در هر لحظه آماده عملیات هستند.

یک مقام کاخ سفید گفت که لوید اوستن وزیر دفاع و ژنرال مارک میلی، رئيس ستاد مشترک ارتش آمریکا چهارشنبه گزارش‌های خود درباره اوضاع افغانستان را به جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور ارائه دادند.

به گفته این مقام کاخ سفید بایدن و مسئولان امنیت ملی دولت آمریکا چهارشنبه تسریع در روند تخلیه اتباع آمریکا و افغان‌های در معرض خطر و ایجاد گذرگاه امن برای آنها تا فرودگاه کابل را مورد بررسی قرار دادند.

این مقام آمریکایی افزود که بایدن و معاون او کامالا هاریس همه تلاش‌های صورت گرفته برای رصد تهدیدهای تروریستی احتمالی در افغانستان را بررسی کردند.

از سویی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه پیش از این گفته بود که امنیت و ایمنی شهروندان آمریکایی و افغان‌هایی که «در معرض خطر» توصیف کرد را اولویت شدید واشینگتن عنوان کرد.

ژنرال مارک میلی
ژنرال مارک میلی

بلینکن در توییتی گفته بود که «او شب گذشته با مارک گارنو، همتای کانادایی خود درباره «تلاش‌های مستمر» دو کشور در افغانستان گفت‌وگو کرده است.

این در حالی است که پنتاگون اعلام کرد که صدها نظامی آمریکایی به افغانستان خواهند رسید. وزارت دفاع آمریکا اوضاع افغانستان را ناآرام توصیف کرد و گفت هم‌اکنون 4500 سرباز آمریکایی در خاک افغانستان حضور دارند.

پنتاگون توضیح داد که نیروهایی که به کابل خواهند رسید در منطقه عملیات فرماندهی مرکزی آمریکا حضور داشتند.

وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد که روند تخلیه همچنان ادامه دارد و امنیت فرودگاه کابل تامین شده و هواپیماهای نظامی و تجاری از این فرودگاه در حال پرواز هستند و 2000 نفر روز گذشته تخلیه شده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد.

پنتاگون توضیح داد که 18 هواپیمای نظامی 2000 نفر را از کابل منتقل کرده‌اند و طی 24 آینده این روند با همان سرعت ادامه خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم