اولین کنفرانس خبری طالبان در کابل برای اطمینان‌ دادن به داخل و خارج افغانستان

طالبان در افغانستان «نظام اسلامی فراگیر» ایجاد خواهد داد و به حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی احترام خواهد گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

گروه طالبان با برگزاری اولین کنفرانس مطبوعاتی خود در کابل، پایتخت افغانستان تلاش کرد به همه مردم افغانستان، کشورهای منطقه و جهان درباره آینده این کشور، اطمینان دهد.

در همین راستا ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان سه‌شنبه 17 اوت،‌ ضمن تبریک به مناسبت «پایان اشغال افغانستان توسط آمریکا»، گفت که: «افغانستان بار دیگر وارد مرحله حساسی شده است.»

ایجاد نظام اسلامی فراگیر

او گفت که این گروه خواهان ادامه جنگ در افغانستان نیست، و برای «ایجاد نظام اسلامی فراگیر در افغانستان» خواهد کوشید.

مجاهد همچنین تاکید کرد که محافظت از شهروندان و نمایندگی‌های دیپلماتیک در اولویت برنامه‌های طالبان قرار دارد. او افزود که این گروه «امنیت مقرهای دولتی و فرودگاهها» را حفظ می‌کند. و طالبان امیدوار است که «جامعه بین‌المللی به طور مناسب با آن رفتار کند.»

سخنگوی طالبان همچنین گفت که «برخی‌ها در تلاش‌‌اند تا چهره این گروه را با اعمال غارت و تاراج تخریب کنند.» مجاهد توضیح داد که «گروه طالبان به انجام همه تعهدات خود پایبند است.»

او در ادامه گفت که «اوضاع افغانستان پس از تشکیل حکومت واضح‌تر خواهد شد» و افزود:«نمی‌خواهیم افغانستان در داخل و خارج دشمنانی داشته باشد.»

صدور عفو عمومی

سخنگوی طالبان گفت که این گروه اکنون برای انتقام‌گیری از سربازان سابق و اعضای سابق حکومت مورد حمایت غرب تلاش نمی‌کند.

مجاهد گفت که همه سربازان حکومت سابق افغانستان و همچنین کارکنان قراردادی و مترجمانی که با نیروهای بین‌المللی همکاری کرده‌اند مورد عفو قرار می‌گیرند.

احترام به حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی

سخنگوی طالبان درباره احترام به حقوق زنان کشورش در چارچوب شریعت اسلامی، متعهد شد. او در ادامه تاکید کرد که طالبان از حقوق زنان دفاع خواهد کرد. این در حالی است که طالبان در گذشته محدودیت‌هایی شدید را علیه زندگی و حقوق زنان افغانستان اعمال کرده بود.

مجاهد افزود که طالبان تمایل دارد که رسانه‌های خصوصی «مستقل» بمانند اما در عین حال تاکید کرد که خبرنگاران «نباید علیه ارزش‌های ملی فعالیت کنند». او همچنین تاکید کرد که افغانستان به افرادی که کشورهای دیگر را مورد هدف قرار می‌دهند پناه نخواهد داد.

گروه طالبان همچنین به مردم افغانستان قول داد که امنیت و آسایش را در این کشور برقرار کند.

سخنگوی طالبان گفت که این گروه «عفو عمومی» صادر کرده که نیز شامل کسانی می‌شود که با حکومت سابق افغانستان کار کرده یا با دولت‌ها یا نیروهای بیگانه همکاری داشته‌اند.

او در ادامه گفت « به شما اطمینان‌خاطر می‌دهیم که کسی در خانه این افراد را نخواهد زد تا از آنها درباره دلایل همکاری آنها [با حکومت سابق یا بیگانگان] بپرسد.»

بازگشت معاون رهبر طالبان به قندهار

این در حالی است که با کنترل گروه طالبان بر کل افغانستان، ملا عبدالغنی برادر، معاون رهبر طالبان، سه‌شنبه از قطر وارد قندهار، پایتخت سابق این گروه، شده است.

شایان ذکر است که سخنگوی طالبان سه‌شنبه پیش از این پس از اعلام «عفو عمومی» برای همه کارکنان حکومتی، گفته بود که به زنان اجازه آموزش و رفتن به دانشگاهها داده خواهد شد.

تاکید بر خروج کامل نیروهای آمریکای

مجاهد در گفت‌وگو با شبکه «سکای‌نیوز» گفت که ایالات متحده باید همه نیروهای خود را از افغانستان خارج کند و «ما به عدم حمله به آن متعهد می‌مانیم».

سخنگوی طالبان درباره رهبری آینده افغانستان از سوی طالبان گفت که مشورت‌ها و رایزنی‌هایی در حال انجام است که ظرف 2 تا 3 روز به پایان خواهد رسید.

ساعاتی پیش از این گروه طالبان «عفو عمومی» اعلام کرد و از همه کارکنان دولت خواست به کار خود بازگردند.

طالبان تنها دو روز پس از حملات برق‌آسا و غافلگیر‌کننده خود که طی آن نیروهای دولتی افغان را شکست داده و وارد کاخ ریاست جمهوری در کابل شد، خواستار بازگشت کارکنان دولت به محل کار خود شد و از زنان افغانستان خواست به دولت آینده این کشور تحت رهبری طالبان بپیوندند.

طالبان در بیانیه‌ای توضیح داد «عفو عمومی برای همگان صادر شده است بنابراین می‌توانید با اعتماد کامل به سر زندگی طبیعی خود باز گردید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم