نگرانی دادگاه کیفری بین‌المللی درباره نقض‌های قانون انسانی در افغانستان

کریم‌خان: دادگاه کیفری بین‌المللی تخصص قضایی خود را برای تحقیق درباره هر گونه نسل‌کشی، جنایت‌های ضد بشری یا جنایت‌های جنگی در افغانستان به کار می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تسلط گروه طالبان بر افغانستان علاوه بر ایجاد هراس در این کشور باعث نگرانی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی شده است که در ادامه آن دادستانی کل دادگاه کیفری بین‌المللی گفته گزارش‌هایی مبنی بر نقض‌های حقوق بشری شامل اعدام‌های انتقام‌جویانه بازداشت شدگان و تسلیم شدگان و همچنین استبداد علیه زنان و دختران و جنایت‌هایی علیه کودکان را رصد کرده است.

کریم اسد خان، دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی سه‌شنبه 17 اوت، ضمن ابراز نگرانی درباره اوضاع افغانستان به وقوع جنایت‌ها و عملیات اعدام انتقام‌جویانه در افغانستان اشاره کرد و آن را نقض قانون بین‌المللی انسانی خواند.

کریم‌خان در بیانیه‌ای گفت:« تحولات اوضاع در افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کنم و من به ویژه درباره نشانه‌های اخیر گسترش خشونت‌ها در این کشور نگرانم.» او در ادامه گفت «این جنایت‌ها را می‌توان نقض قانون بین‌المللی انسانی به شمار آورد.»

دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی همه طرف‌ها در افغانستان را به احترام گذاشتن به قانون انسانی دعوت کرد و از «همه طرف‌های شرکت کننده در جنگ خواست تا از غیرنظامیان محافظت کنند. او همچنین برای آغاز گفت‌وگو با همه طرف‌ها ابراز آمادگی کرد.

کریم‌خان گفت:« دفتر من به زیر نظر گرفتن اوضاع در افغانستان ادامه خواهد داد و اقدامات لازم را اتخاذ خواهد کرد.»

او در ادامه گفت که دادگاه کیفری بین‌المللی تخصص قضایی خود را برای تحقیق درباره هر گونه نسل‌کشی، جنایت‌های ضد بشری یا جنایت‌های جنگی از زمان پیوستن افغانستان به این نهاد بین‌المللی در سال 2003 به کار خواهد گرفت.

شایان ذکر است که در مارس 2020 بخش تجدید دادگاه کیفری بین‌المللی که مقر آن در شهر لاهه است اجازه داد تا تحقیقاتی درباره ارتکاب جنایت‌های جنگی و جنایت‌های ضد بشری در افغانستان آغاز شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم