سالیوان: طالبان با ایجاد پل هوایی امن از کابل به آمریکا موافقت کرد

قرار است حدود 6 هزار سرباز آمریکایی در امنیت فرودگاه کابل شرکت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، چهارشنبه، 18 اوت بیان کرد که گروه طالبان با ایجاد پل هوایی امن از کابل، پایتخت افغانستان به آمریکا برای انتقال شهروندان خواستار خروج از این کشور موافقت کرده است.

پیش از این ایالات متحده از وجود یک جدول زمان‌بندی برای خروج شهروندان آمریکایی و متحدان افغان همکار با آمریکا خبر داده بود.

سالیوان، سه‌شنبه با اشاره به برخی گزارش‌ها گفته بود که برخی شهروندان افغانستانی با زور و کاربرد خشونت از رسیدن به فرودگاه کابل منع شده‌اند.

نظامیان آمریکایی در اطراف فرودگاه کابل
نظامیان آمریکایی در اطراف فرودگاه کابل

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود که به‌رغم ممانعت‌ها، شمار زیادی از مردم خود را به فرودگاه کابل رسانده‌اند. او ادامه داد: «در تلاش هستیم تا مشکل آنها که نتوانستند به فرودگاه برسند را با طالبان حل کنیم.»

مقامات پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا تصریح کردند که پس از توقف کوتاه در روز دوشنبه، پل هوایی از طریق مذاکره با رهبران طالبان و با وجود شرایط جوی نامناسب مجددا راه‌اندازی شد.

پیش‌بینی می‌شود حدود 6 هزار سرباز آمریکایی در ایجاد امنیت فرودگاه کابل برای تسهیل خروج اتباع آمریکا و شهروندان افغانستانی مشارکت کنند.

کاخ سفید نیز اعلام کرد که سه‌شنبه تعداد 1100 شهروند آمریکایی و افغانستانی‌های مقیم در آمریکا به همراه خانواده‌هایشان طی 13 پرواز از کابل خارج شدند و این روند در روزهای آینده با سرعت بیشتری ادامه خواهد داشت.

از سویی، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت که «جان باس»، سفیر پیشین ایالات متحده در افغانستان را برای مدیریت تخلیه شهروندان و متحدان آمریکا به آن کشور اعزام خواهد کرد.

وزارت دفاع آمریکا نیز تصریح کرد که ژنرال «کریستوفر دونوهیو»، از واحد نیروهای ویژه را برای تامین امنیت فرودگاه کابل به افغانستان فرستاده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم