امرالله صالح: اکنون من رئیس جمهوری قانونی هستم و علیه طالبان مقاومت می‌کنیم

کشته شدن دست‌کم 2 نفر در پی شلیک طالبان به سوی مردم معترض در شهر جلال‌آباد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی سقوط کابل و تسلط گروه طالبان بر افغانستان و فرار محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور به خارج، امرالله صالح، معاون اول غنی اعلام کرد که اکنون او رئیس جمهوری قانونی موقت است و علیه طالبان مقاومت خواهد کرد.

امرالله صالح سه‌شنبه 17اوت، مجددا اعلام کرد که طبق قانون اساسی افغانستان، او رئیس جمهوری موقت این کشور است و با تحویل قدرت به طالبان مخالفت می‌کند و آن را «گروهی تروریستی» خواند.

Advertisement

صالح پیش از این نیز تاکید کرده بود که افغان‌ها بر خلاف «ایالات متحده و نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی» روحیه مقاومت را از دست نداده‌ و فرصت‌های بزرگی برای مقاومت در برابر طالبان پیش‌رو دارند.

صالح همچنین تاکید کرد که پس از فرار اشرف غنی، او اکنون «رئيس جمهوری قانونی موقت» افغانستان است و در این راستا با رهبران افغان برای پر کردن خلاء قدرت رایزنی‌ می‌کند.

امرالله صالح در توییتر نوشته بود:«به اساس حکم صریح قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان در صورت غیابت، فرار و یا مرگ رییس جمهوری معاون اول بحیث سرپرست مقام ریاست جمهوری قرار می‌گیرد.» و افزود:«من در داخل کشور استم و بصورت قانونی و مشروع سرپرست این مقام می‌باشم. برای تحکیم این جایگاه با تمام رهبران کشور در مشوره استم.»

او همچنین از شهروندان کشورش خواست که «به مقاومت بپیوندند» تا به جهان نشان دهند که افغانستان مثل ویتنام نیست. و افغان‌ها باید ثابت کنند که کشورشان مانند ویتنام نیست و «طالبان با ویت‌کُنگ تشابهی ندارد.»

پیش از این نیز ژنرال بسم‌الله محمد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان با «تروریستی» خواندن گروه طالبان با هر گونه گفت‌وگو با آنها مخالفت کرد و ضمن تاکید بر ماندن خود در افغانستان گفت علیه طالبان مقاومت کرده و خواهد جنگید.

همزمان با افزایش روحیه مقاومت علیه طالبان در برخی مناطق افغانستان چهارشنبه 18اوت، در شهر جلال‌آباد تظاهرات ضد طالبان برگزار شد که در آن پرچم افغانستان به اهتزاز درآمد و در پی شلیک طالبان به سوی مردم دست‌کم 2 نفر کشته شدند.

گروه طالبان همچنین چهارشنبه تظاهرات مردمی در ولایت خوست را نیز سرکوب کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم