ازدحام در دروازه فرودگاه کابل؛ صدها شهروند خارجی از پرواز بازماندند

طالبان در بیرون از میدان هوایی تلاش دارد که شهروندان را متفرق کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کابل پایتخت افغانستان، سومین روز حضور طالبان را تجربه می‌کند و هنوز هم هزاران شهروند افغانستانی آخرین تلاش‌‌های خود را دارند تا از کشور خارج شوند اما تجمع آنان در دروازه میدان هوایی (فرودگاه) بین‌المللی کابل سبب شده است که شهروندان دارای ویزا و خارجی نتوانند وارد میدان هوایی کابل شوند.

ایالات متحده آمریکا، چند روز پیش اعلام کرد که کارمندان سفارت و افغان‌هایی که با آنان کار کرده است را از کابل خارج می‌کنند و برای خروج مصون آنها 5000 نیرو به میدان هوایی کابل فرستاد.

هم زمان، بیش از 60 کشور و سازمان‌های بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای خواستار برقراری امکان «خروج امن و منظم شهروندان خارجی و افغان» از افغانستان شدند. کشورهای خارجی و نهادهای بین‌المللی از تمام جناح‌ها در افغانستان خواستند تا به خروج کامل شهروندان خارجی و متحدان افغان آنها احترام بگذارند.

همزمان با ورود طالبان به کابل، هزاران شهروند افغانستانی به میدان هوایی کابل هجوم بردند و ازدحام زیادی در آن‌جا ایجاد شد. از سه روز به این طرف، هزاران افغانستانی که حتی فاقد پاسپورت و ویزا هستند با حضور در میدان هوایی اقبال خود را می‌آزمایند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که روز گذشته، صدها شهروند خارجی و افغان‌ که واجد شرایط خارج شدن از افغانستان هستند، به‌دلیل تجمع بیش از حد مردم نتوانستند وارد میدان هوایی کابل شوند.

از طرفی طالبان در بیرون از میدان هوایی تلاش دارد که شهروندان را متفرق کند و گفته می‌شود که از چوب و شلاق برای متفرق کردن تجمع کنندگان استفاده می‌کند. همچنین ویدیویی‌هایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد که گاهی شلیک هوایی نیز صورت می‌گیرد.

«پین فارتینگ»، یکی از شهروندان خارجی در کابل که به همراه همسر و رئیس دفتر خود برای خارج شدن از کابل روز گذشته به سمت میدان هوایی کابل رفته بود موفق نشد وارد فرودگاه شود. او با نشر این خبر در صفحه توییتر خود نوشته است با همسر و رئیس دفتر خود که هشت ماه حامله است در دروازه ورودی میدان هوایی است و ممکن است به‌خاطر هرج و مرج زیر پا له شوند. او خطاب به جو بایدن و بوریس جانسون افزوده است که در صورت وقوع هر اتفاقی برای آنها، مسئولیتش با این اشخاص خواهد بود.

یکی از خانم‌های افغان در کابل به «العربیه» گفته است که همسرش در آمریکا است و روز گذشته به همراه فرزندش برای ترک کابل به میدان هوایی کابل رفته بود اما با وجود داشتن پاسپورت و ویزا نتوانستند وارد میدان هوایی شوند و دوباره مجبور شدند به خانه بازگردند.

او افزوده است که برای خارج شدن از کابل، مسئولان سفارت آمریکا با آنها تماس گرفته و گفته بودند که خود را به میدان هوایی برسانند، اما به‌دلیل ازدحام جمعیت نتوانستند خود را داخل میدان هوایی برسانند.

«محمد»، دیگر شهروند افغانستانی نیز چشم دید(مشاهده) خود را با «العربیه» در میان گذاشته است: «می‌گفتند که مردم را بدون پاسپورت و ویزه(ویزا) می‌برد. دیروز رفتم میدان هوایی مقابل دروازه میدان هوایی از نفر پر(پر از جمعیت) بود. طالبان نمی‌ماندند که مردم داخل برود، با چوب و شلاق میزد.»

او حدود شش ساعت در آن‌جا بود و پس از تاریک شدن هوا وقتی می‌بیند که هیچ راهی برای وارد شدن به میدان هوایی نیست و انتقال شهروندان بدون پاسپورت و ویزه شایعه‌ای بیش نیست دوباره به خانه خود بازگشت.

در حالی که شهروندان افغانستانی برای فرار از دست طالبان به هر روش ممکن از جمله سفرهای قاچاقی متوسل شده‌اند و ایران و پاکستان از جمله مقاصد آنان است، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور ایران، روز سه‌شنبه، 17 اوت (26 اسد)، گفته است که به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و رضوی ابلاغ شده تا در صورت حضور اتباع افغانستان، آنها را به کشورشان بازگرداند.

وزارت کشور ایران، پیش‌تر گفته بود مهاجران به طور موقت در اردوگاه نگهداری و پس از بهبود شرایط به کشور خود بازگردانده خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم