اتحادیه اروپا و کانادا برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارند

جاستین ترودو گفت که طالبان از راه زور به‌جای یک حکومت دموکراتیک و منتخب آمده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان در افغانستان ندارد اما برای جلوگیری از بحران و فاجعه انسانی، با کسانی که قدرت را در این کشور در دست دارند باید در تماس باشیم و با آن‌ها گفت‌وگو کنیم.

بورل، روز گذشته، سه‌شنبه 17 اوت (26 اسد)، ضمن بیان این موضوع که طالبان از راه جنگ به قدرت رسیده است و باید با آن‌ها گفت‌وگو کنیم، بر اهمیت جلوگیری از موج تازه مهاجران افغان تاکید کرد.

Advertisement

همزمان جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز در یک نشست خبری گفته است که طالبان از راه زور به‌جای یک حکومت دموکراتیک و منتخب آمده است از همین رو دولت کانادا برای به رسمیت شناختن آنان به‌عنوان حکومت افغانستان طرحی ندارد.

بعد از تصرف کابل به دست طالبان، اتحادیه اروپا کمک‌های توسعه‌ای خود به افغانستان را متوقف کرد و اکنون در حال بررسی کمک‌های بشردوستانه به شهروندان این کشور است. اتحادیه اروپا گفته است تا زمانی که وضعیت این کشور روشن نشود هیچ‌گونه کمک مالی برای توسعه افغانستان قابل پرداخت نیست.

بورل، همچنین افزوده است که کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا به افغانستان ادامه خواهد داشت. این اتحادیه قبلا متعهد شده بود که تا سال 2024 میلادی، یک میلیارد و چهار صد میلیون دالر (دلار) برای توسعه این کشور کمک کند.

در نشست سه جانبه وزاری خارجه اتحادیه اروپا، توافق شده است که خارج کردن شهروندان اروپایی و کسانی که طی سال‌های گذشته با اروپایی‌ها در افغانستان کار کرده‌اند در اولویت قرار گیرد.

از سوی دیگر، امروز، شماری از شهروندان افغانستانی مقابل سفارت آلمان و فرانسه در کابل تجمع کرده و خواهان خارج کردن آنان از این کشور شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم