مولوی عبدالحمید پیروزی طالبان را تبریک گفت

امام جمعه زاهدان با نامیدن طالبان به «امارت اسلامی» به آنها توصیه کرد مواظب مکر و نیرنگ دشمنان «جنی و انسی» باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل تسنن زاهدان، با نامیدن طالبان به «امارت اسلامی»، پیروزی و کنترل آنها بر کل افغانستان را تبریک گفت.

عبدالحمید، سه‌شنبه، 26 مرداد، در پایگاه اطلاع‌رسانی خود با صدور بیانیه‌ای ضمن تبریک موفقیت اخیر گروه طالبان در افغانستان نوشت: «پیروزی بزرگ و چشم‌گیر طالبان که نتیجه جهاد، شهادت و صبر در راه حق در مقابل اشغالگران متجاوز و دولت دست‌نشانده و ناکارآمد و غرق در فساد بود، برای امارت اسلامی، علمای بزرگوار و عموم ملت غیور و مجاهد افغانستان قابل تبریک و تهنیت است.»

Advertisement

امام جمعه زاهدان، با دفاع از عملکرد طالبان و این‌که نظر آنان به حقوق بشر و حقوق زنان تغییر کرده، اظهار داشت: «بنده به جهانیان اطمینان می‌دهم که طالبان امروز، طالبان بیست سال قبل نیستند؛ آنها تجربه کسب کرده‌اند و تغییراتی در دیدگاه‌هایشان بوجود آمده است.»

او در نهایت طالبان را از وجود دشمنان «جنی و انسی» برحذر داشت و نوشت: «در آخر به جنبش طالبان توصیه می‌کنم مواظب مکر و نیرنگ دشمنان باشند، زیرا دشمنان جنی و انسی در کمین هستند.»

پیشتر مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه گذشته با بیان اینکه «طالبان دارای ریشه مردمی هستند»، پیشروی‌های گسترده آنها در افغانستان را «نتیجه حمایت‌های مردمی» دانسته بود.

تصرف کل افغانستان

موج جدید پیشروی نیروهای طالبان که به تصرف کل کشور از جمله کابل، پایتخت افغانستان انجامید، پس از اعلام عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از این کشور آغاز شد.

به‌رغم برخی اطمینان‌ها از سوی مقامات گروه طالبان، گزارش‌هایی از ولایت‌های مختلف افغانستان رسیده است که شبه‌نظامیان وابسته به این گروه، کارمندان دولتی و امنیتی را کشته و از زنان خواسته‌اند بدون «محرم شرعی» از خانه بیرون نروند.

همچنان، سازمان ملل متحد، امروز سه‌شنبه، 17 اوت، اعلام کرد که گزارش‌هایی از نقض حقوق زنان در افغانستان پس از تسلط طالبان در بیشتر مناطق این کشور را دریافت کرده است.

سازمان یونیسف (سازمان حمایت از کودکان) نیز اعلام کرد، کودکان زیادی در افغانستان در نتیجه درگیری‌ها کشته و مجروح شدند. بر اساس گفته‌های این سازمان، 550 کودک در نتیجه درگیری‌های اخیر در افغانستان کشته و زخمی شدند.

در همین حال، رادیو تلویزیون ملی (دولتی) افغانستان، پس از تصرف طالبان یک شکل کاملا اسلامی به خود گرفته و تنها درباره موضوعات اسلامی برنامه پخش می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم