مقایسه عقب‌نشینی آمریکا از افغانستان با ویتنام

افزایش نفوذ طالبان می‌تواند منجر به کشتار مقامات دولتی و وضع قوانین محافظه‌کارانه مذهبی شود که به‌طور ویژه حقوق زنان و دختران را پایمال می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از پیشروی‌های سریع ستیزه‌جویان طالبان در افغانستان و اشغال پایتخت این کشور به دست آنها، برخی مقامات برجسته آمریکایی سقوط کابل را با سقوط سایگون، پایتخت ویتنام جنوبی در سال 1975 مقایسه کردند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه ژوئیه گفته بود: «طالبان ارتش ویتنام شمالی نیست. آنها از نظر قابلیت نظامی اصلا با هم قابل مقایسه نیستند. چنین چیزی به هیچ وجه اتفاق نخواهد افتاد که ما مجبور شویم مردم را از پشت بام سفارت آمریکا در افغانستان با هلیکوپتر نجات بدهیم.»

با این وجود، به گزارش خبرگزاری کنگره آمریکا «هیل»، پیروزی‌های طالبان باعث انتقاد شدید جمهوری‌خواهان و مقامات امنیت ملی آمریکا به دولت بایدن شده است. آنها معتقدند که دولت فاجعه‌ای را رقم زده که می‌شد از آن اجتناب کرد، و دستاوردهای بشردوستانه‌ای که با دشواری در افغانستان به ویژه برای زنان و کودکان به دست آمده بود را از بین می‌برد.

میچ مک‌کانل، سناتور جمهوری‌خواه و رهبر اقلیت سنا، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اگر پرزیدنت بایدن به سرعت تغییر مسیر ندهد، طالبان به یک پیروزی مهم نظامی دست خواهد یافت. اخباری که درباره کاهش بیشتر پرسنل سفارت ما و بازگرداندن سریع نیروهای نظامی شنیده می‌شود، به نظر در راستای فراهم کردن شرایط سقوط کابل است. تصمیمات پرزیدنت بایدن برای ما نتیجه‌ای تحقیرآمیزتر از سقوط سایگون در سال 1975 به بار خواهد آورد.»

ژنرال اچ آر مک‌مستر، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، نیز تاکید کرد که منفعت نگه داشتن یک نیروی کوچک نظامی در افغانستان برای امنیت ملی آمریکا و مقاصد بشردوستانه، بیشتر از هزینه‌های مالی و پرسنلی نسبی آن است.

به گفته وی: «وقتی که طالبان در میدان‌های شهرهای افغانستان قتل عام به راه می‌اندازد، مدارس دخترانه را با خاک یکسان می‌کند، و تمام دستاوردهایی که پس از سقوط رژیم‌شان در سال 2001 به دست آمده را از بین می‌برد، آیا رواست که ما کنار بایستیم و نظاره کنیم؟»

کارشناسان هشدار داده‌اند که افزایش نفوذ طالبان در افغانستان می‌تواند منجر به کشتار مقامات دولتی و وضع قوانین محافظه‌کارانه مذهبی شود که به‌طور ویژه حقوق زنان و دختران را پایمال می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم