سفارت آمریکا در کابل: وضعیت کابل هر لحظه در حال تغییر است

پروازهای نظامی در میدان هوایی کابل از سر گرفته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سفارت آمریکا در کابل، از شهروندان خود خواسته است که اگر تمایل به ترک کابل دارند به هر طریق ممکن نام خود را ثبت کنند تا به ایالات متحده انتقال داده شوند. این سفارت به شهروندان افغانستانی که تابعیت آمریکایی دارد اما خانواده‌های‌ آنها منتظر ویزای مهاجرت هستند توصیه کرده است که فرم مخصوص آن را پر کنند.

سفارت آمریکا در کابل، سه‌شنبه، 17 اوت (26 اسد)، در صفحه توییتر خود نوشته است که وضعیت کابل به شمول میدان هوایی (فرودگاه) هر لحظه در حال تغییر است.

پس از ورود طالبان در شهر کابل، هزاران شهروند افغانستان به امید ترک این کشور به میدان هوایی (فرودگاه) بین‌المللی کابل هجوم بردند. ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد که مردم تلاش دارند به هر طریق ممکن خود را به هواپیمای حامل شهروندان خارجی برسانند و حتی روی بال‌های هواپیما سوار شوند.

اسپانیا نیز روز گذشته اعلام کرد که برای خارج کردن کارمندان سفارت خود و افغان‌هایی که با آنان همکاری کرده‌اند یک هواپیمای نظامی را به سوی کابل فرستاده است.

وزیر داخله اسپانیا هم گفته است که کارمندان سفارت، افسران نظامی و همکاران افغان آنان در میدان هوایی کابل منتظر هستند.

هند نیز سفارت خود را در کابل تخلیه کرده است و اکنون تنها سفارت سه کشور در افغانستان باقی مانده است. روسیه، چین و پاکستان کشورهایی هستند که هنوز سفارت خود در کابل را مسدود نکرده‌اند.

پروازهای نظامی در میدان هوایی کابل دوباره آغاز شد

پروازهای نظامی برای انتقال شهروندان خارجی و متحدان افغان آنان در میدان هوایی (فرودگاه) بین‌المللی کابل دوباره آغاز شد. این پروازها که به‌دلیل ازدحام شهروندان کابل در میدان هوایی متوقف شده بود از سر گرفته شده است و مقامات وضعیت را نسبتا آرام گزارش داده‌اند.

خبرگزاری «رویترز»، به نقل از مقامات غربی نوشته است که شهروندانی افغانستانی که به میدان هوایی کابل هجوم برده بودند دوباره به خانه‌هایشان بازگشته‌اند. این خبرگزاری همچنان به نقل از شاهدان افزوده است که هرازگاهی صدای تیر اندازی از سمت فرودگاه کابل شنیده می‌شود.

از سوی دیگر به نقل از خبرنگار «العربیه» در افغانستان، در برخی از نقاط شهر کابل، وضعیت تردد موترها (خودروها) به حالت عادی بازگشته است و پلیس ترافیک که در دوران ریاست جمهوری اشرف غنی مشغول فعالیت بودند دوباره در محل کار خود حاضر شده‌اند و مشغول تنظیم امور ترافیکی در جاده‌های پایتخت هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم