سخنگوی طالبان در مصاحبه با سی‌ان‌ان: مردم نباید بترسند

سازمان ملل امروز اعلام کرد که گزارش‌هایی از نقض حقوق زنان در افغانستان پس از تسلط طالبان در بیشتر مناطق این کشور را دریافت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر به شبکه «سی‌ان‌ان» گفت که مردم نباید از طالبان بترسند.

او دوشنبه 16 اوت 2021، در گفت‌وگو با کریستین امان‌پور، خبرنگار سی‌ان‌ان گفت: «من تعجب می‌کنم که چرا مردم وحشت کرده‌اند. ما اطمینان می‌دهیم که خطری برای زندگی شهروندان، مال و آبروی آنان وجود نخواهد داشت. ما نمی‌خواهیم انحصار قدرت داشته باشیم.»

شاهین در ادامه گفت: «فکر نمی‌کنم که آن‌ها دلیلی (برای ترس) داشته باشند. ما یکی پس از دیگری بیانیه صادر کردیم. چرا آن‌ها ترسیده‌اند؟ ما به آن‌ها اطمینان می‌دهیم هیچ خطری متوجه اموال، زندگی و کرامتشان نیست. من هم تعجب کردم که چرا آن‌ها ترسیده اند و دارند از کشور فرار می‌کنند.»

او در پاسخ به اینکه آیا مقامات سابق دولت افغانستان در نظام آنان سهم خواهند داشت یا خیر گفت: «فکر می‌کنم برخی چهره‌های شناخته شده، حضور خواهند داشت، اما هم اکنون نمی‌توانم از این افراد نام ببرم.»

وی افزود که زنان می‌توانند به تحصیل و کارشان ادامه دهند.

از سوی دیگر مولوی یعقوب، رئیس کمیسیون نظامی طالبان در یک پیام صوتی خطاب به جنگجویان این گروه گفته است که هیچ کس اجازه وارد شدن به خانه‌های شهروندان افغانستان به‌خصوص در شهر کابل را ندارد.

مولوی یعقوب افزود که جمع‌آوری اموال بیت‌المال بعدآ آغاز خواهد شد و جنگجویان این گروه باید از آنان محافظت کند. او از مسئولان طالبان خواسته است که باید نیروهای زیر دست خود را کنترل کند.

گفته‌های اعضای طالبان در حالی است که اخیرا گزارش‌هایی از ولایت‌های مختلف افغانستان رسیده است که طالبان کارمندان دولتی و امنیتی را کشته و از زنان خواسته که بدون «محرم شرعی» از خانه بیرون نروند.

همچنان، سازمان ملل متحد، امروز سه‌شنبه، 17 اوت، اعلام کرد که گزارش‌هایی از نقض حقوق زنان در افغانستان پس از تسلط طالبان در بیشتر مناطق این کشور را دریافت کرده است.

سازمان یونیسف (سازمان حمایت از کودکان) نیز اعلام کرد، کودکان زیادی در افغانستان در نتیجه درگیری‌ها کشته و مجروح شدند. بر اساس گفته‌های این سازمان، 550 کودک در نتیجه درگیری‌های اخیر در افغانستان کشته و زخمی شدند.

در همین حال، رادیو تلویزیون ملی (دولتی) افغانستان پس از تصرف طالبان یک شکل کاملا اسلامی به خود گرفته و فقط درباره موضوعات اسلامی برنامه پخش می‌کند. مجری های زن دیگر در این تلویزیون دیده نمی‌شوند و فقط مردان در آن حضور دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم