دومینیک راب: از سرعت تسلط طالبان بر افغانستان شگفت‌زده شدیم

راب هشدار داد در صورت نقض حقوق بشر توسط طالبان کمک‌های کشورش به افغانستان متوقف خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، گفت که از سرعت تسلط طالبان در افغانستان شگفت زده شده است. اخیرا برتیانیا اعلام کرد که 200 سرباز دیگر برای کمک به عملیات تخلیه کارمندان خود به کابل اعزام می‌کند.

پس از سومین نشست اضطراری «کبرا» در مورد وضعیت افغانستان، وزیر خارجه بریتانیا، از چشم انداز تحریم‌ها و جلوگیری از کمک‌ها در صورت نقض حقوق بشر توسط طالبان خبر داد.

به گفته او، بریتانیا اجازه نخواهد داد که منطقه به «پایگاه تروریسم» تبدیل شود.

راب گفت: «همه از میزان و سرعت طالبان در افغانستان تعجب کرده‌اند و این مساله‌ای است که همه ما باید از آن درس بگیریم.»

او تاکید کرد که تلاش‌های بریتانیا اکنون بر تلاش برای تخلیه کارمندان در میان هرج و مرج و ناامیدی در فرودگاه بین المللی کابل متمرکز شده است. به گفته راب، در ساعات اولیه صبح سه‌شنبه، 50 نفر دیگر از شهروندان بریتانیا به کشورشان باز می‌گردند.

پیشتر روزنامه «نمبر 10» گزارش داد، 370 نفر از جمله شهروندان بریتانیایی و افغان‌هایی که ویزای این کشور را دریافت کرده بودند به این کشور رسیدند.

از سوی دیگر، سفارت آمریکا در کابل، از شهروندان خود خواست که اگر تمایل به ترک کابل دارند به هر طریق ممکن نام خود را ثبت کنند تا به ایالات متحده انتقال داده شوند. این سفارت به شهروندان افغانستانی که تابعیت آمریکایی دارد اما خانواده‌های‌ آنها منتظر ویزای مهاجرت هستند توصیه کرده است که فرم مخصوص آن را پر کنند.

سفارت آمریکا در کابل، سه‌شنبه، 17 اوت (26 اسد)، در صفحه توییتر خود نوشته است که وضعیت کابل به شمول میدان هوایی (فرودگاه) هر لحظه در حال تغییر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید