درخواست جامعه بین‌المللی از طالبان برای احترام به حقوق زنان

سازمان ملل اعلام کرد که گزارش‌هایی از نقض حقوق زنان در افغانستان پس از تسلط طالبان در بیشتر مناطق این کشور را دریافت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان ملل متحد در جریان کنفرانس مطبوعاتی ژنو درباره تحولات افغانستان تاکید کرد که طالبان باید به رعایت حقوق بشر و حقوق زنان متعهد شود.

سازمان ملل متحد، امروز سه‌شنبه، 17 اوت، اعلام کرد که گزارش‌هایی از نقض حقوق زنان در افغانستان پس از تسلط طالبان در بیشتر مناطق این کشور را دریافت کرده است. این سازمان از جامعه بین‌المللی خواست از افغان‌هایی که در معرض خطر هستند حمایت کنند.

نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفت: «ما خواستار حمایت از پناهجویان افغان هستیم». او همچنین نسبت به نقض حقوق زنان و غیرنظامیان در افغانستان هشدار داد.

این سازمان به آواره شدن صدها هزار افغان در اثر جنگ اشاره کرده و نسبت به وضعیت آنان ابراز نگرانی کرد.

از سوی دیگر، سازمان جهانی بهداشت در این کنفرانس گفت که افغانستان در حال حاضر از وخامت شرایط بهداشتی رنج می‌برد و افزود که واکسیناسیون کرونا تحت تأثیر تحولات میدانی اخیر قرار گرفته است.

در همین حال، سازمان یونیسف (سازمان حمایت از کودکان) اعلام کرد، کودکان زیادی در افغانستان در نتیجه درگیری‌ها کشته و مجروح شدند. بر اساس گفته‌های این سازمان، 550 کودک در نتیجه درگیری‌های اخیر در افغانستان کشته و زخمی شدند.

این سازمان تصریح کرد که افغانستان به مکانی دشوار برای زندگی کودکان تبدیل شده است و بر تعهد خود به ادامه ارائه خدمات به کودکان افغانستان تاکید کرد.

در پایان سازمان ملل متحد گفت، بار دیگر بر اساس درخواست آنتونیو گوتیرش، دبیرکل این سازمان، بر خاتمه فوری خشونت‌ها و حفظ حقوق غیرنظامیان در افغانستان تاکید می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم