بایدن: پیشرفته‌ترین ارتش‌ها نخواهند توانست افغانستان با‌ثبات و امن ایجاد کنند

رئیس جمهوری ایالات متحده: آمریکا 3 تریلیون دلار در جنگ افغانستان هزینه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در واکنش به موجی از انتقادهای اخیر علیه جو بایدن، درباره تحولات پس از خروج آمریکا از افغانستان که «خروج غافلگیر کننده و شرم‌آور توصیف» شده است، رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن دفاع از تصمیم خود در این رابطه، گفت که خروج نیروهای آمریکایی از این کشور در زمان مناسب انجام شده است.

رئیس جمهوری آمریکا با اذعان به این‌که تصمیم به خروج شخصا توسط او اتخاذ شده است گفت: «تصمیم به خروج آمریکا از افغانستان مستقیما توسط من اتخاذ شده است.»

او در ادامه گفت: «ماموریت آمریکا در افغانستان با هدف جلوگیری از هر گونه عملیاتی علیه آن انجام شد.»

بایدن در دفاع از تصمیم خود تاکید کرد که به‌‌رغم همه انتقاد‌های صورت گرفته علیه او، اما تصمیم به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان درست بوده است.

بایدن دوشنبه 16اوت، در سخنرانی خود در کاخ سفید درباره تحولات اوضاع در افغانستان به ویژه تسلط گروه طالبان بر کابل، پایتخت این کشور، گفت که ایالات متحده اکنون تلاش می‌کند تا ارزیابی‌هایی را درباره فروپاشی سریع دولت افغانستان انجام دهد.

او گفت که هدف آمریکا در افغانستان شکست دادن عاملان حملات 11 سپتامبر بود و همچنین ماموریت ایالات متحده در این کشور ممانعت از وقوع دیگر حملات علیه آن است. او در این‌باره به وقوع اشتباهاتی در حین انجام ماموریت جنگ افغانستان نیز اذعان کرد.

او همچنین گفت که به دنبال این ماموریت، تهدیدهای تروریستی علیه ایالات متحده کاهش یافت و از قصد کشورش برای استقرار نیروهایی در افغانستان برای مبارزه با تروریسم چنانچه ضرورت ایجاب کند، خبر داد.

بایدن با اشاره به این که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، آغازگر گفت‌وگوها با گروه طالبان بوده، گفت دولت او چاره‌ای جز اجرای توافق با طالبان یا تنش‌زایی علیه آنها در پیش نداشت.

بایدن مجددا تاکید کرد که او اجازه نخواهد داد یک رئیس جمهوری دیگر آمریکا مسئولیت جنگ افغانستان را به ارث ببرد و اشتباهات گذشته در ادامه دادن به جنگ تا بی‌نهایت در افغانستان را تکرار نخواهد کرد.

سربازان آمریکایی
سربازان آمریکایی

اعزام 6000 سرباز آمریکایی

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین گفت که او اجازه نخواهد داد جان تعداد بیشتری از آمریکایی‌ها در افغانستان از دست برود و در این‌باره توضیح داد که 6000 سرباز را در افغانستان برای تامین امنیت عملیات تخلیه اتباع این کشور اعزام کرده است و گفت که سفارت آمریکا در بغداد به طور کاملا امن بسته شده است.

بایدن همچنین گفت که رهبران افغان در افغانستان تسلیم شده و به خارج از کشورشان فرار کرده‌اند. او همچنین تاکید کرد که آمریکا به نیابت از نیروهای افغان به جنگ در این کشور ادامه نمی‌دهد.

او همچنین گفت که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان مذاکره با طالبان برای دست‌یابی به راه‌حل را رد کرده است. بایدن افزود که «غنی گفته بود که نیروهای افغان جنگ خواهند کرد اما در محاسبات خود اشتباه برآورد کرده بود».

یک افسر آمریکایی سربازان افغان را آموزش می‌دهد
یک افسر آمریکایی سربازان افغان را آموزش می‌دهد

بایدن: نیروهای افغان تمایلی به جنگ نداشتند

رئیس جمهوری آمریکا گفت که کشورش مبلغ 3 تریلیون دلار در افغانستان هزینه کرده است و همه چیز به نیروهای افغان تقدیم کرده است اما طرف افغانی تمایلی به جنگ نداشت. او همچنین از عدم یکپارچگی در رهبری افغانستان پرده برداشت.

بایدن توضیح داد که تهدیدهای تروریستی از افغانستان فراتر رفته است و به دیگر کشورها کشیده شده است و در این راستا روسیه و چین خواهان آنند تا آمریکا هزینه بیشتری در آن جنگ بپردازد.

او همچنین اشاره کرد که برآوردها نشان می‌دهد پیشرفته‌ترین ارتش‌ها نخواهند توانست افغانستان با‌ثبات و امن ایجاد کنند.

طالبان
طالبان

تهدید به واکنش ویرانگر علیه طالبان

بایدن بار دیگر گروه طالبان را چنانچه به منافع آمریکا حمله کنند، به واکنش ویرانگر تهدید کرد. او همچنین متعهد شد که از زنان افغانستان زیر سلطه طالبان بیشتر دفاع خواهد کرد. شایان ذکر است که رئيس جمهوری دمکرات آمریکا به دلیل تحولات جاری در افغانستان به ویژه سقوط کابل به دست طالبان در معرض انتقادات شدیدی قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید