پومپئو: اگر دوران ترامپ بود طالبان مانند قاسم سلیمانی درس می‌گرفت

وزیر خارجه سابق آمریکا اتهامات بایدن علیه ترامپ را «شرم‌آور» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایک پومپئو، وزیر خارجه سابق ایالات متحده، با اشاره به بازگشت طالبان در دوره جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اظهار داشت اگر من هنوز وزیر خارجه بودم و فرمانده کل قوا شخصی مانند دونالد ترامپ بود، طالبان می‌فهمید که اگر توطئه‌‌‌هایی علیه آمریکا انجام دهند، هزینه‌‌های واقعی در بر دارد.

او با اشاره به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس ایران توسط آمریکا گفت: «سلیمانی آن درس را آموخت و طالبان نیز آن را یاد می‌گرفت.»

پومپئو، یکشنبه، 15 اوت 2021، در گفت‌وگو با «فاکس نیوز»، ادعاهای بایدن علیه ترامپ در به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان را رد کرد و این سخنان را «شرم‌آور» خواند.

طالبان همزمان با اعلام جو بایدن مبنی بر خروج کامل نیروهای آمریکایی از این کشور در 11 اوت، پیشروی سریع در افغانستان را آغاز کرد و به سرعت، روز گذشته در ارگ ریاست جمهوری افغانستان مستقر شد و اعلام کرد که تمامی مناطق کشور تحت کنترل «امارت اسلامی» قرار گرفته است.

دونالد ترامپ، نیز پس از پیشروی طالبان در کابل، از بایدن برای «فرار» از افغانستان و ادامه ندادن طرح دولت او درباره این کشور انتقاد کرد.

او گفت آن طرح «از مردم و اموال ما محافظت می‌کرد و تضمین می‌داد طالبان هرگز رویای تصرف سفارت یا ایجاد پایگاه برای حملات جدید علیه آمریکا را نداشته باشد.»

ترامپ، روز گذشته در بیانیه‌ای از بایدن، خواست با توجه به بحران ناشی از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و استقرار طالبان در ارگ ریاست جمهوری کابل، از سمت خود کناره‌گیری کند.

او همچنین گفت: «کاری که جو بایدن با افغانستان انجام داده افسانه‌ای است. این به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های تاریخ آمریکا ثبت خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم