نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره تحولات افغانستان

دبیرکل سازمان ملل طالبان را به خویشتن‌داری دعوت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی فروپاشی دولت افغانستان و سقوط کابل، به دست گروه طالبان غلام اسحاق‌‌زی، سفیر دائم این کشور در سازمان ملل با تاکید بر این‌که کشورش به سرنوشتی نامعلوم دچار شده است، خواستار عدم به رسمیت شناختن طالبان شد.

اسحاق‌زی دوشنبه 16 اوت، در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت، گفت:« نگران وقوع جنگ داخلی هستم. هم‌اکنون گروه طالبان کابل را غارت می‌کند و شهروندان افغان در هراسند.»

فراخوان برای تشکیل دولت انتقالی

او با اشاره این‌که عناصر طالبان در پایتخت اقدام به تفتیش خانه به خانه کرده‌‌اند، خواستار محافظت از موسسات دولتی و تضمین کمک‌های انسانی به کشورش شد.

نماینده افغانستان در حضور شورای امنیت با اشاره به نقض‌های صورت گرفته از سوی طالبان، خواستار تشکیل دولتی انتقالی برای برقراری صلح در این کشور شد.

 آنتونیو گوتیرش
آنتونیو گوتیرش

دعوت از طالبان به خویشتن‌داری

از سویی آنتونیو گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل متحد از جامعه بین‌المللی خواست تا جهت ایجاد حلی برای وضعیت افغانستان متحد شوند.

گوتیرش ضمن دعوت از طالبان به احترام گذاشتن به حقوق بشر، دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک، از همه طرف‌ها خواست تا روند ارسال کمک‌های انسانی به افغانستان را تسهیل کنند.

او با اشاره به گزارش‌های نقض حقوق بشر در افغانستان ضمن تاکید بر حمایت از مردم این کشور خواستار آن شد که «افغانستان به پناهگاهی امن برای سازمان‌های تروریستی مبدل نشود.»

وی همچنین از طالبان خواست برای حفظ جان‌ها بالاترین سطح خویشتن‌داری خود را حفظ کند. دبیرکل سازمان ملل همچنین از کشورهای جهان خواست تا پناهندگان افغان را بپذیرند و آنها به کشورشان بازنگردانند.

نیروهای طالبان
نیروهای طالبان

افغانستان نباید به پایگاهی برای تروریسم تبدیل شود

از سویی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، گفت «باید تضمین کنیم که افغانستان به پایگاهی برای تروریسم مبدل نشود.» او همچنین بر ضرورت محافظت از اقلیت‌ها در افغانستان تاکید کرد.

نماینده فرانسه در سازمان ملل نیز تاکید کرد که باید فورا آتش‌بس در افغانستان برقرار شود. او گفت« همه کسانی که در خشونت‌ها در افغانستان نقش داشته‌اند باید مجازات شوند.»

از سویی نماینده بریتانیا در سازمان ملل اوضاع جاری افغانستان را تراژدی کامل عنوان کرد. او با بیان این‌که عملکرد طالبان با رویکرد آن در مذاکرات متناقض است، ضمن اشاره به «نقض‌های طالبان علیه غیرنظامیان» بر ضرورت محافظت از اقلیت‌ها در این کشور تاکید کرد.

نیروهای طالبان
نیروهای طالبان

تاکید بر راهکار سیاسی برای برقراری صلح

در این نشست همچنین بر ضرورت راهکار سیاسی به عنوان تنها ابزار دستیابی به صلح در افغانستان تاکید شد. همچنین شرط هر گونه همکاری با دولت آینده افغانستان میزان پایبندی آن به حقوق بشر عنوان شد.

گروه طالبان که اخیرا حملات خود به نیروهای دولتی را با آغاز خروج نیروهای غربی تشدید کرده بود ضمن پیشروی‌های برق‌آسا در نقاط مختلف این کشور با ورود به کابل، کاخ ریاست جمهوری افغانستان را به تصرف خود در آوردند که همزمان با این تحولات محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به همراه 200 از مسئولان دولتی کشور را به مقصد نامعلومی ترک کردند. اشرف غنی پس از آن در پیامی گفت به خاطر جلوگیری از خونریزی دست به چنین اقدامی زده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم