مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان: غنی به‌همراه 200 مسئول افغان فرار کرد

مشاور اشرف غنی: طالبان حاکم دوفاکتو افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

طارق فرهادی، مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان، تاکید کرد که محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری، به همراه 200 مسئول دیگر این کشور گریخته‌ است.

فرهادی گفت که اشرف غنی به حکم فرار از کشور به رئیس‌جمهوری «پیشین» تبدیل شده و اکنون «طالبان حاکم دوفاکتو افغانستان است.» او گفت که «رهبران طالبان باید از دوحه بازگشته و مسئولیت برقراری امنیت را بر عهده گیرند.»

Advertisement

جلوگیری از خونریزی

اشرف غنی پیشتر اعلام کرده بود که برای جلوگیری از خونریزی همزمان با ورود گروه طالبان به کاخ ریاست جمهوری در کابل، افغانستان را ترک کرده است.

رئیس جمهوری فراری افغانستان که همچنان مکان او نامعلوم است در اولین اظهارات خود پس از ترک کابل، بر شبکه اجتماعی فیس‌بوک، گفت که با هدف اجتناب از وقوع درگیری‌ با طالبان که زندگی میلیون‌ها نفر از ساکنان پایتخت را به خطر می‌انداخت، افغانستان را ترک گفته است.

در همین راستا، یکشنبه هر کدام از سه کشور قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان در منطقه آسیای میانه ورود رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان به خاک خود را تایید نکردند.

گزارش‌های ضد و نقیض از فرار «اسماعیل‌خان» به ایران

از سویی برخی از رسانه‌ها دوشنبه، 16 اوت (25 اسد)، گزارش دادند محمد اسماعیل خان، یکی از شخصیتهای مخالف طالبان که چند روز پیش در ولایت هرات در غرب افغانستان خود را به گروه طالبان تسلیم کرده بود، اکنون به ایران پناه برده و در شهر مشهد مستقر شده است.

محمد اسماعیل خان
محمد اسماعیل خان

پیش از این عطا محمد نور، فرمانده نیروهای مردمی در ولایت بلخ و مارشال عبدالرشید دوستم، از فرماندهان نیروهای مردمی و معاون سابق ریاست جمهوری افغانستان پس از حمله طالبان به شهر مزار شریف به ازبکستان پناه برده بودند.

پناه بردن نیروهای افغان به زاهدان

همچنین تعدادی از یگان‌های ارتش و نیروهای امنیتی افغانستان یکشنبه پس از عقب‌نشینی در برابر جنگجویان طالبان در جنوب غربی این کشور به همراه جنگ‌افزارها و تجهیزات نظامی خود به داخل مرزهای ایران پناه برده و وارد شهر زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم