آمریکا کنترل ترافیک هوایی فرودگاه کابل را به‌دست می‌گیرد

نزدیک به 60 کشور و نهاد بین‌المللی خواهان خروج مصئون شهروندان خارجی و متحدان آنان از افغانستان شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه مشترک با وزارت دفاع «پنتاگون»، از تامین امنیت میدان هوایی (فرودگاه) بین المللی «حامد کرزی» در کابل، توسط ارتش ایالات متحده خبر داد.

هم زمان، بیش از 60 کشور و سازمان‌های بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای خواستار برقراری امکان «خروج امن و منظم شهروندان خارجی و افغان» از افغانستان شده‌اند. کشورهای خارجی و نهادهای بین‌المللی از تمام جناح‌ها در افغانستان خواسته‌اند تا به خروج کامل شهروندان خارجی و متحدان افغان آنها احترام بگذارند.

طالبان بعد از ظهر یک‌شنبه، 15 اوت (24 اسد)، وارد کابل شد و اکنون به‌غیر از میدان هوایی بین‌المللی کابل، کنترل تمام نقاط شهر را در دست دارند.

هر چند در بیانیه از گروه طالبان نامی برده نشده اما تاکید شده است کسانی که در افغانستان قدرت را به‌دست دارند مسئول حفظ جان انسان‌ها، مال، و اعاده فوری امنیت و نظم عامه هستند.

از سوی دیگر پنتاگون اعلام کرد که اقدامات لازم برای امنیت میدان هوایی کابل را انجام داده است. همچنان مقامات نظامی آمریکا بیان کردند که کنترل ترافیک میدان هوایی بین‌المللی کابل را به دست گرفته‌اند تا انتقال شهروندان این کشور و متحدان آن توسط پروازهای نظامی و ملکی بگونه‌ای مصئون صورت گیرد.

پنتاگون شب گذشته افزود که یک هزار سرباز دیگر تا 48 ساعت آینده وارد کابل خواهد شد که با رسیدن آنان در میدان هوایی کابل تعداد سربازان آمریکایی به 6 هزار نفر می‌رسد.

از سوی دیگر شب گذشته، شماری از شهروندان افغانستانی برای خروج از این کشور به میدان هوایی کابل رفته بودند. بر اساس گزارش‌ها تعدادی از آنها حتی فاقد پاسپورت و ویزا بوده‌اند.

اداره میدان هوایی کابل، امروز دوشنبه 16 اوت (24 اسد) اعلام کرد که تمام پروازهای غیرنظامی در میدان هوایی بین المللی کابل متوقف شده است.

در این اعلامیه از شهروندان کابل خواسته شده است که به‌خاطر سفر به میدان هوایی هجوم نبرند.

همزمان فرانسه اعلام کرد که سفارت خود را به میدان هوایی کابل انتقال خواهد داد و برای خروج شهروندان فرانسوی از افغانستان، در فرودگاه این شهر به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

در همین راستا، شماری از کشورهای غربی دیگر هم دیپلمات‌های خود را به فرودگاه کابل منتقل کرده‌اند.

جاسیندا آردرن، صدراعظم نیوزلند، نیز اعلام کرد که برای خروج شهروندان این کشور و افغان‌هایی که با ادارات نیوزلند در افغانستان همکاری کرده‌اند نیرو و هواپیمایی نظامی به کابل اعزام می‌کند.

او به خبرگزاری «رویترز» گفته است که تا کنون 37 شهروند افغانستان که با نیروهای این کشور در افغانستان همکاری کرده‌اند شناسایی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم