یک منبع امنیتی افغان به «العربیه»: اشرف‌ غنی احتمالا یکشنبه استعفا کند

پیشتر طالبان شرط برقراری آتش‌بس در افغانستان را کناره‌گیری اشرف غنی از قدرت عنوان کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی شکست و فروپاشی خطوط دفاعی نیروهای افغان، عقب‌نشینی، فرار یا تسلیم شدن آنها به طالبان و سقوط اغلب ولایت‌های افغانستان به دست این گروه، حلقه محاصره بر پایتخت، کابل، تنگ‌تر شده است.

در پی این تحولات سریع یک منبع امنیتی افغان که خواسته نامش فاش نشود، شامگاه شنبه 14 اوت، به «العربیه» گفته که احتمالا احمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور فردا یکشنبه استعفا دهد.

Advertisement

از سویی اشرف غنی شنبه پیش از این، در پیامی ویدیویی بر ضرورت انسجام میان نیروهای امنیتی و دفاعی تاکید کرده و گفته بود اقداماتی جدی را برای جلوگیری از گسترش بی‌ثباتی، خشونت و آواره‌گی در کشورش اتخاذ خواهد کرد.

غنی گفت: «به عنوان یک رسالت تاریخی تلاش می‌کنم تا نگذارم جنگ تحمیل‌ شده بر مردم افغانستان بیش از این باعث کشتار مردم بی‌گناه، از دست رفتن دستاوردهای 20 ساله‌، تخریب تأسیسات عامه و بی‌‌ثباتی دوام‌‌دار شود.»
رئیس جمهوری افغانستان گفت که در این راستا مشورت‌‌های گسترده‌ای را در داخل دولت و با بزرگان و چهره‌‌های سیاسی، نمایندگان اقشار مختلف جامعه و همکاران بین‌المللی افغانستان آغاز کرده است.

از سویی برخی منابع به نقل از نشست‌های غیر علنی روز شنبه رهبران افغان از احتمال تشکیل دولت موقت در این کشور خبر دادند.

پیش‌تر ایالات متحده آمریکا با اشاره به این‌که دولت افغانستان از جنگ‌افزارهای کافی برای مقابله با طالبان برخوردار است، درباره نیت برخی از نیروهای افغان برای مقاومت در برابر این گروه ابراز تردید کرده بود.

منابع اطلاعاتی آمریکا پیشتر پیش‌بینی کرده بودند که طالبان کابل را به مدت یکماه محاصره و پس از 3 ماه به تصرف خود خواهد درآورد. اکنون اما با پیشروی‌های برق‌آسای طالبان و عدم مقاومت جدی از سوی نیروهای افغان و تسلم شدن آنها در نقاط مختلف این کشور، کابل بیش از پیش در معرض خطر سقوط قرار گرفته و از همین رو احتمالا رئيس جمهوری افغانستان برای جلوگیری از ادامه خشونت‌ها و خونریزی‌های بیشتر احتمالا در آینده‌ای نزدیک استعفا کند.

شایان ذکر است که اخیرا طالبان شرط برقراری آتش‌بس در افغانستان را کناره‌گیری اشرف غنی از قدرت عنوان کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم