وزارت داخله افغانستان مدعی وضع اقدامات شدید امنیتی در شهر کابل شد

گفته می‌شود که جنگجویان طالبان به برخی از نقاط شهر کابل وارد شده اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با رسیدن جنگجویان طالبان به اطراف شهر کابل، وزارت امور داخله افغانستان اقدامات جدی امنیتی را در شهر کابل وضع کرده است. گفته می‌شود که جنگجویان طالبان به برخی از نقاط شهر کابل وارد شده است.

وزارت داخله افغانستان، امروز یک‌شنبه، 15 اوت (24 اسد)، اعلام کرد که به قطعات خاص (یگان‌های ویژه) نیروهای پلیس این کشور در کابل هدایت(دستور) داده شده تا در صورت مشاهده افراد سودجو و فرصت طلب به بازداشت آنان اقدام نماید و در صورت نیاز به آنان شلیک کند.

در اعلامیه این وزارت آمده است: «به قطعات خاص پولیس که از همین لحظه در حوزه‌ها و سطح شهر کابل توظیف شده‌اند هدایت داده شده است که با توجه به اعلامیه گروه طالبان، مبنی بر عدم داخل شدن به شهر کابل، در صورت مشاهده افراد فرصت جو و سوءاستفاده‌گر اقدام به دستگیری و در صورت نیاز امر فیر به آنها داده شده است.»

در حالی که شایعات مبنی بر ورود هئیت گروه طالبان برای گفت‌وگو در ارگ ریاست جمهوری افغانستان وجود دارد، منابع در ارگ در گفت‌وگو با روزنامه «هشت صبح» افغانستان آن را رد کرده‌اند.

این روزنامه به نقل از این منابع نوشته است: «تلاش‌ها روی تشکیل حکومت مشارکتی و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به حکومت جدید جریان دارد. هنوز توافقاتی در این زمینه صورت نگرفته است.»

همزمان «بسم‌الله محمدی»، سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان، در یک پیام ویدیویی ضمن اطمینان دادن از تامین امنیت شهر کابل به پایتخت نشینان، افزود که قرار است یک هئیت به دوحه سفر کند و بر مسئله افغانستان به توافق برسد.

نعیم نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در صفحه توییتر خود نوشته است: «‏سفر محترم ملا برادر اخند یا کدام هیئت حقیقت نه دارد (ندارد). صرف شایعه است.»

اما گزارش‌هایی مبنی بر حضور طالبان در برخی از بخش‌های شهر کابل منتشر شده و گفته شده است که جنگجویان طالبان در برخی نواحی کابل وارد شده است.

گروه طالبان اعلام کرده است که با زور و جنگ وارد شهر کابل پایتخت افغانستان نخواهد شد و گفت‌وگو برای ورود مسالمت آمیز آنان ادامه دارد تا روند انتقال این گروه در فضای امن در کابل صورت گیرد.

طالبان، امروز یک‌شنبه، 15 اوت (24 اسد)، با صدور یک اعلامیه، ضمن بیان این موضوع افزوده است که تا پایان روند انتقال، امنیت شهر کابل به طرف مقابل (اداره کابل) بستگی دارد.

طالبان در این اعلامیه، به جنگجویان خود دستور داده است که در دروازه‌های شهر کابل بمانند و از وارد شدن به این شهر خودداری کنند.

این گروه همچنان تاکید کرده است که به فکر انتقام گرفتن از کسی نیست و کارمندان نظامی و غیرنظامی در شهر کابل در امنیت خواهد بود.

همزمان عبدالستار میرزاکوال، سرپرست وزیر داخله افغانستان نیز در یک پیام ویدیویی گفته است که به شهر کابل حمله نخواهد شد و انتقال به شکل مسالمت‌آمیز صورت خواهد گرفت. او گفته است که امنیت کابل به‌عهده نیروهای امنیتی افغانستان است.

با این حال، برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که با نزدیک شدن گروه طالبان به کابل، سفارت آمریکا روند تخلیه سفارت را سرعت بخشیده است. خبرگزاری «فرانسه»، به نقل از مقامات آمریکایی نوشته است که کارمندان سفارت آمریکا در حال سوزاندن اسناد و مدارک حساس و محرمانه‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید