هشدار بایدن به واکنش شدید نظامی علیه طالبان

بایدن تعداد نیروهای نظامی آمریکایی اعزامی برای تخلیه سفارت و اتباع این کشور را به 5000 هزار سرباز افزایش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با به کنترل گرفته شدن اغلب ولایت‌های افغانستان توسط طالبان و تنگ‌تر شدن حلقه محاصره کابل، پایتخت این کشور، نگرانی‌های کشورهای غربی که برای تخلیه اتباع و دیپلمات‌های خود به تکاپو افتاده‌اند هر لحظه شدید‌تر می‌شود.

در همین راستا جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه شنبه 14 اوت به گروه طالبان هشدار داد چنانچه علیه منافع آمریکا در افغانستان اقدام کنند با واکنش شدید نظامی آمریکا مواجه خواهند شد.

Advertisement

بایدن تعداد نیروهای نظامی اعزامی کشورش برای تخلیه اتباع و کارکنان سفارت آمریکا در افغانستان را به 5000 سرباز افزایش داد و گفت:«جنگ در افغانستان را برای یک رئیس جمهوری دیگر آمریکا به ارث نخواهیم گذاشت.»

در همین راستا آمریکا شامگاه شنبه، حملات موشکی محدودی را علیه عناصر طالبان در فرودگاه قندهار انجام داد تا چند بالگرد توانستند با موفقیت در آن فرود آمده و شماری از مقامات دولتی افغان را از این شهر تخلیه و به کابل منتقل کنند.

این در حالی است که منابع امنیتی در کابل از استعفای قریب‌الوقوع احمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خبر دادند.

این تحولات پس از آن صورت گرفت که مقامات محلی افغان از سقوط شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ و بزرگترین شهر افغانستان به دست طالبان خبر داده بودند.

به گفته مقامات محلی نیروهای دولتی افغان در پی درگیری‌های سنگین با طالبان به ازبکستان فرار کردند.

گروه طالبان که با آغاز خروج نیروهای غربی از افغانستان حملات خود علیه نیروهای دولتی را افزایش داده، اکنون اغلب ولایت‌ها و شهرهای این کشور را به تصرف خود درآورده و حلقه محاصره خود بر کابل را از هر جهت تنگ‌تر کرده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم