طالبان وارد ارگ ریاست جمهوری در کابل شدند

طالبان: هیچ دولت انتقالی در افغانستان وجود نخواهد داشت و ما منتظر واگذاری کامل قدرت هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع در کابل به شبکه «طلوع نیوز» گفته است که طالبان وارد ارگ ریاست جمهوری افغانستان شده‌اند.

طالبان که امروز یکشنبه 15 اوت پس از فرار محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان از این کشور، وارد کابل شدند، اکنون به ارگ ریاست جمهوری رسیدند.

در همین حال، رویترز به نقل از دو منبع در طالبان نوشته است: «هیچ دولت انتقالی در افغانستان وجود نخواهد داشت و ما منتظر واگذاری کامل قدرت هستیم.»

از سوی دیگر، حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان اعلام کرد که برای جلوگیری از هرج و مرج و کاهش درد و رنج مردم و جهت اداره هرچه بهتر امور مربوط صلح و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت، شورای هماهنگی متشکل عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار و خود او تشکیل شده است.

از یک طرف برخی شهروندان افغانستان فرار اشرف غنی را یک «غم بزرگ» گفته و او را یک رییس جمهوری با «پشت کار» عنوان کردند، از طرف دیگر، بعضی شهروندان او را یک خاین خوانده و از فرار او انتقاد کردند.

یکی از کاربران افغان نوشت: «غنی گریخت! غنی و اطرافیان بزدلش خاک افغانستان را در شرایطی ترک کردند که مردم بیش از هر زمان دیگری نیازمند رهبری مسئول، دلسوز و شجاع بودند.»

کاربر دیگری نوشت: «آنها نشان دادند که هرگز و هیچگاه متعلق به این مردم نبوده‌اند و هیچ برنامه‌ای برای نجات افغانستان از بحران و باتلاقی که خودشان ایجاد کرده بودند، ندارند.»

فرار غنی

منابع آگاه در کابل به شبکه خبری «طلوع نیوز» گفته‌اند که محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان کشور را «ترک» کرده و «فرار» کرده است.

یک منبع روزنامه «آیشا پلاس» تاجیکستان گفته است که محمد اشرف غنی، حمدالله محب، مشاور رئیس‌جمهوری و امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری افغانستان به تاجیکستان فرار کرده‌اند.

به گفته این منبع، این مقامات پیشین افغانستان از «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان به کشور سومی رفته‌اند.

پس از آن، طالبان اعلام کرد افراد این گروه برای کنترل شهر کابل وارد این شهر شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم