گوتیرش تصاحب قدرت از طریق زور در افغانستان را رویکردی بازنده خواند

دبیرکل سازمان ملل متحد وضعیت افغانستان را وخیم و آشفته عنوان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی تحولات سریع افغانستان و تصرف بیش از نیمی از ولایت‌های این کشور به دست گروه طالبان و همچنین آوارگی بسیاری از مردم افغان، دبیرکل سازمان ملل متحد، درباره وخامت و آشفتگی اوضاع افغانستان شدیدا ابراز نگرانی کرد.

آنتونیو گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه، 13 اوت (22 اسد)، ضمن ابراز نگرانی شدید درباره وخامت و آشفتگی اوضاع در افغانستان تاکید کرد که تصاحب قدرت از راه نظامی، جنگ در این کشور را طولانی خواهد کرد و به انزوای افغانستان خواهد انجامید.

Advertisement

گوتیرش طی سخنرانی خود در مقر سازمان ملل متحد، با بیان این‌ موضوع که تصاحب قدرت از راه نظامی به طولانی شدن جنگ در افغانستان منجر خواهد شد درباره آسیب‌های جنگ به غیرنظامیان و ساختارهای زیربنایی در این کشور هشدار داد.

به گفته او تنها در یک ماه گذشته بیش از 1000 نفر در اثر جنگ‌ کشته و زخمی شده‌اند، همچنین دستکم 241 هزار نفر تاکنون مجبور به ترک خانه‌های‌شان شدند و با آوارگی بیشتر مردم نیاز به ارسال کمک‌های بشردوستانه هر لحظه بیشتر احساس می‌شود.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به تبعات ادامه جنگ در شهرهای افغانستان بر غیر‌نظامیان گفت که در ادامه درگیری‌های میان گروه طالبان و نیروهای امنیتی بیشتر زنان و کودکان آسیب می‌بینند.

این مقام بلند پایه سازمان ملل همچنین از تخریب تاسیسات عامه ابراز نگرانی کرده و افزود، مکاتب، جاده‌ها، شفاخانه‌ها، پل‌ها و دیگر زیر ساخت‌های مهم افغانستان هر روز بیشتر در حال تخریب شدن است.

گوتیرش، از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواست تا به پیامد‌های ویرانگر جنگ بر غیرنظامیان توجه کنند.
گوتیرش پیش از این نیز در اظهارتی به خبرنگاران در نیویورک گفته بود، برای جلوگیری از جنگ داخلی در افغانستان، باید گفت‌وگوهای صلح به گونه جدی آغاز شود.

او با استناد به گزارش‌های رسیده به سازمان ملل از افغانستان، درباره ادامه درگیری‌ها، کشتار غیرنظامیان و ارتکاب جنایت‌های جنگی در سایه پیشروی‌های طالبان هشدار داده بود.

دبیرکل سازمان ملل همچنین ضمن ابراز نگرانی درباره محدود کردن زنان و خبرنگاران از سوی طالبان در مناطق تحت تصرف این گروه، فجایع رخ داده در این کشور را بسیار هولناک توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم