نخست وزیر بریتانیا: به افغانستان پشت نخواهیم کرد

قرار است در روزهای آینده حدود 600 سرباز بریتانیایی برای خروج شهروندان این کشور از افغانستان اعزام شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا قول داد، دولت او به افغانستان که با پیشروی طالبان مواجه است، پشت نخواهد کرد. او از کشورهای غربی خواست تا با کابل همکاری کنند تا این کشور دوباره به مکانی امن برای «تروریستان» تبدیل نشود.

جانسون روز جمعه، 13 اوت، در یک نشست خبری گفت:«آنچه ما اکنون باید انجام دهیم این است که به افغانستان پشت نکنیم ، بلکه به عنوان عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد دست به کار شویم تا مطمئن شویم که این کشور دوباره به محلی برای رشد تروریسم تبدیل نشود.»

وی افزود: «از ابزارهای فشار دیپلماتیک و سیاسی استفاده خواهیم کرد و کمک‌های بین‌المللی را برای اعمال فشار بیشتر و قانع کردن به کار خواهیم گرفت. ایده راه‌حل نظامی یا نبرد چیزی نیست که ما در حال حاضر باید اتخاذ کنیم.»

پس از پیشروی‌های گسترده اخیر طالبان در افغانستان، بریتانیا اعلام کرد که در روزهای آینده حدود 600 سرباز را برای خروج شهروندان خود از این کشور اعزام می‌کند.

پیشتر بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا از تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از افغانستان انتقاد کرده و در خصوص بازگشت القاعده به این کشور هشدار داده بود.

والاس، جمعه، 13 اوت، در مصاحبه با شبکه «اسکای نیوز»، از احتمال تبدیل افغانستان به آنچه کشور «ناکام» نامید، هشدار داد.

او در این مصاحبه گفت: «من کاملاً این نگرانی را دارم که کشورهای ناکام به زمینه مناسبی برای رشد این‌گونه افراد (القاعده) تبدیل شوند».

وزیر دفاع بریتانیا گفت، تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از افغانستان مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند که جامعه بین‌الملل باید با آن روبه‌رو شود.

طالبان طی دو هفته اخیر مراکز بیش از 18 ولایت افغانستان را تصرف کردند. در آخرین مورد این گروه اعلام کرد که «پل علم» مرکز ولایت لوگر در فاصله 50 کیلومتری کابل را به دست گرفتند.

حملات طالبان علیه نیروهای دولتی با خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان شدت یافت و این گروه در مدتی کوتاه موفق شد کنترل بیش از نیمی از ولایت‌های 34 گانه این کشور را به دست بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم