رییس جمهوری افغانستان بر ضرورت جلوگیری از گسترش بی‌ثباتی تاکید کرد

غنی: در وضعیت کنونی انسجام نیروهای امنیتی و دفاعی در اولویت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

همزمان با پیشروی سریع عناصر طالبان و تصرف بیش از نیمی از ولایت‌های افغانستان توسط این گروه، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری این کشور در یک پیام ویدیویی ضمن تاکید بر ادامه رایزنی‌ها جهت برقراری آتش‌بس، گفت که در وضعیت کنونی انسجام و بسیج نیروهای امنیتی و دفاعی در اولویت قرار دارد.

محمد اشرف غنی، شنبه، 14 اوت، در پیام خود به مردم افغانستان، گفت که اقدامات جدی در دست است تا از گسترش بیشتر بی‌ثباتی، خشونت و آواره‌گی جلوگیری شود.

غنی در این پیام ویدیوی کوتاه، هشدار داد که افغانستان به‌‌خاطر جنگ تحمیلی با خطر جدی بی‌ثباتی مواجه است. او افزود: «تلاش می‌کنم از گسترش بی‌ثباتی جلوگیری کنم.»

او همچنین گفت: «به عنوان یک رسالت تاریخی تلاش می‌کنم تا نگذارم جنگ تحمیل‌ شده بر مردم افغانستان بیشتر از این باعث کشتار مردم بی‌گناه، از دست رفتن دستاوردهای 20 ساله‌ شما، تخریب تأسیسات عامه و بی‌‌ثباتی دوام‌‌دار شود.»

غنی گفت که در این راستا مشورت‌‌های گسترده‌ای را در داخل دولت و با بزرگان و چهره‌‌های سیاسی، نمایندگان اقشار مختلف جامعه و همکاران بین‌المللی افغانستان آغاز کرده است.

محمد اشرف غنی همچنین قول داد که به زودی نتایج این مشورت‌ها را به اطلاع عموم مردم خواهد رساند.
این اظهارات رییس جمهوری افغانستان در حالی است که طالبان تا کنون بیش از نیمی از ولایت‌های 34 گانه این کشور را به تصرف خود در آورده است.

در تازه‌ترین تحولات این گروه شنبه 14 اوت اعلام کرد که کنترل ولایت‌های پکتیا و پکتیکا را به دست گرفته است. طالبان همچنین به مزار شریف، مرکز ولایت بلخ حمله کرده و در حال پیشروی سریع به سوی کابل است.

مذاکرات صلح افغانستان در دوحه قطر اخیرا بی‌نتیجه ماند و پس از آن نیز طالبان با طرح آمریکا برای برقرای صلح در افغانستان و همچنین برخی پیشنهاد‌ها برای آتش‌بس و تقسیم قدرت با دولت، مخالفت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم