«محمد اسماعیل خان» یکی از رهبران خیزش مردمی به‌دست طالبان اسیر شد

گروه طالبان ادعا کرده‌ که اسماعیل خان به طالبان پیوسته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

گفته شده است که پس از سقوط ولایت (استان) هرات در غرب افغانستان، محمد اسماعیل خان، یکی از فرماندهان نیروهای خیزش در این ولایت به‌دست طالبان اسیر شده است. اما گروه طالبان ادعا کرد‌ه‌اند که وی به طالبان پیوسته است.

عکس‌هایی که امروز جمعه، 13 اوت (22 اسد)، در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است، محمد اسماعیل خان، یکی از فرماندهان ضد طالب و بزرگترین فرمانده نیروهای خیزش مردمی در ولایت هرات در غرب افغانستان را میان جنگجویان گروه طالبان نشان می‌دهد. کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان نوشته‌اند که اسماعیل خان به‌دست طالبان اسیر شده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در صفحه توییتر خود با صدور یک اعلامیه نوشته است: «بعد از فتح کامل ولایت هرات، قوماندان (فرمانده) مشهور هرات اسماعیل خان، معین امنیتی وزارت داخله اداره کابل عبدالرحمن، قوماندان قول اردو ظفر خیال نبی احمدزی، والی هرات عبدالصبور قانع، رئیس امنیت ملی حسیب صدیقی، با هزاران تن از عساکر و افراد خود با امارت اسلامی یکجا شدند.»

این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد، امروز جمعه، 13 اوت (22 اسد)، در صفحه توییتر خود نوشته است که شب گذشته جنگجویان این گروه، کنترل مراکز ولایت‌های هلمند و قندهار در جنوب، هرات در غرب و بادغیس در شمال غرب افغانستان را به دست گرفته‌اند.

تاکنون مقامات امنیتی افغانستان در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند. ولی برخی مقامات محلی در ولایت‌های قندهار و هرات به رسانه‌های داخلی این کشور گفته‌اند که شهر هرات و قندهار به‌دست گروه طالبان افتاده است.

اما تلویزیون «طلوع نیوز» افغانستان در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: «گزارش‌ها از این شهرها می‌رساند که بسیاری از بخش‌های آن‌ها به دست طالبان افتاده‌اند. اما نیروهای دولتی و مقام‌های محلی در بخش‌های از این شهرها مستقر شده‌اند.»

رسانه‌های داخلی افغانستان همچنان افزوده‌اند که طالبان کنترل شهر «فیروز کوه» مرکز ولایت غور، را بدون درگیری به‌دست گرفته است. به نقل از این رسانه‌ها، مقامات دولتی این ولایت به لوای ارتش ملی افغانستان پناه برده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم