پیام یک زن افغان: طالبان مرا خواهند کشت.. لطفاً مرا از اینجا بیرون کنید

پیشروی‌های گسترده‌ طالبان در نقاط مختلف افغانستان علاوه بر کشته و زخمی شدن بسیاری از غیرنظامیان، باعث آوارگی، ترس و وحشت مردم به ویژه زنان این کشور شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

زنان افغانستان که ظرف 20 سال گذشته در سایه حکومت نسبتا دمکراتیک متکی به غرب از آزادی‌هایی برخوردار شده و دستاوردهایی کسب کرده‌اند اکنون اما با تسلط طالبان بر برخی از شهرها و ولایت‌های این کشور بار دیگر در فضایی نا‌امن و در شرایطی سخت و دشوار گرفتار شده‌ و از ترس جان خود آواره شده‌اند.

در این زمینه، یلدا حکیم مجری و خبرنگار «بی بی سی» در حساب توییترش پیامی که از طریق واتس‌اپ از یک دختر افغان دریافت کرده را منتشر کرد که شدت ترس و هراس در میان زنان افغان را نشان می‌دهد.

حکیم در توییتی نوشت: «زنان افغان احساس می‌کنند که جهان آنها را رها کرده و بسیاری از آنها به دلیل ترس از تسلط بر کشور توسط طالبان و پیامدهای آن، تقاضای کمک می‌کنند.»

در پیامی که حکیم منتشر کرد، یک زن افغان که به نظر می‌رسد در رسانه کار می‌کند، از او خواسته که او را از افغانستان خارج کند و نوشته است:«من می‌خواهم از شما بخواهم به من کمک کنید تا از اینجا خارج شوم. من می‌خواهم به کار خود ادامه دهم.»

این دختر نوشته است: «من برنامه‌هایی در گذشته تهیه کرده‌ام که از حقوق زنان، ارتش افغانستان و توسعه در افغانستان را نشان می‌داد، نمی‌دانم من زنده خواهم ماند یا کشته خواهم شد.»

او در ادامه نوشت: «اگر به من کمک کنید از اینجا خارج شوم، من قول می‌دهم که بیشتر کار کنم و شهروندی شوم که به کشور جدید خدمت کند. همچنین می‌توانم از خارج از کشور نیز به کشورم خدمت کنم.»

از سویی منابع محلی در قندهار به رسانه‌های داخلی این کشور گفته‌اند که این گروه پس از وارد شدن به شهر، خانه به خانه دنبال خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ گشتند تا آنان را بکشند.

طالبان پس از تصرف شهرها از زنان افغان خواسته که بدون محرم شرعی از خانه بیرون نشوند و در مراسم عروسی و مراسمی که در آنجا موسیقی باشد، مشارکت نکنند.

در حالی که طالبان تا کنون نزدیک به نیمی از ولایت‌های 34 گانه افغانستان را تصرف کرده است، بسیاری از کشورها و نهادهای بین‌المللی این گروه را به ارتکاب جنایت جنگی متهم کرده و درباره خطر بازگشت القاعده و «داعش» به این کشور هشدار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم