طرح آمریکا برای آتش‌بس در افغانستان

امرالله صالح خواستار مقاومت و ایستادگی نیروهای دولتی در برابر تهاجم طالبان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گفته یکی از مذاکره کنندگان صلح افغانستان دولت این کشور از طریق میانجی به طالبان پیشنهاد داده تا در ازای توقف جنگ به توافق تقسیم قدرت دست یابند

همزمان با تحولات سریع جنگ و پیشروی‌های طالبان در افغانستان ایالات متحده آمریکا طرحی را برای آتش‌بس در این کشور ارائه داد.

زلمی خلیلزاد، فرستاده آمریکا به افغانستان جمعه 13 اوت، گفت ایالات متحده طرحی را برای برقراری آتش‌بس به دولت افغانستان و گروه طالبان ارائه کرده است.

زلمی خلیلزاد
زلمی خلیلزاد

همچنین در نشست دوحه که با حضور نمایندگانی از آمریکا، اتحادیه اروپا، چین، ترکیه و کشورهای دیگر برگزار شد مشارکت کنندگان بر ضرورت تسریع روند صلح در افغانستان و اتخاذ گام‌های اعتمادساز و تسریع تلاش‌ها برای دست‌یابی به راه‌حل سیاسی توافق کردند.

مشارکت کنندگان در این نشست تاکید کردند هر حکومتی که از طریق نیروی نظامی در افغانستان به قدرت برسد را به رسمیت نخواهند شناخت.

پیش از این نیز یکی از اعضای تیم مذاکره‌کنندگان صلح افغانستان به خبرگزاری «فرانس پرس» گفته بود که مذاکره‌کنندگان صلح در قطر به گروه طالبان پیشنهاد دادند که در ازای توقف خشونت‌ها به توافقی برای تقسیم قدرت در این کشور برسند.

این منبع که خواسته بود هویت آن فاش نشود، به فرانس پرس گفته که دولت افغانستان از طریق طرف میانجی‌گر، قطر به طالبان پیشنهاد داده تا در ازای توقف جنگ به توافق تقسیم قدرت دست یابند.

از سویی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون از اعزام 3000 سرباز آمریکایی اضافی در ماموریتی موقت به افغانستان برای کمک به تامین امنیت انتقال دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت آمریکا در کابل خبر داد.

سفارت‌خانه‌های غربی در پی‌ پیشروی‌های گسترده طالبان و نزدیک شدن جنگجویان این گروه تا 50 کیلومتری پایتخت، کابل از اتباع خود خواسته‌اند فورا خاک افغانستان را ترک کننده و به دنبال آن دستور تخلیه و کاهش سطح نمایندگی دیپلماتیک خود در این کشور را صادر کردند.

از سویی و در واکنش به تصرف نزدیک به نیمی از ولایت‌های افغانستان توسط طالبان، امرالله صالح، معاون اول ریاست‌ جمهوری این کشور خواستار مقاومت و ایستادگی نیروهای دولتی در برابر تهاجم طالبان شد. او گفته که تنها با جانفشانی و فداکاری می‌توان بر طالبان پیروز شد.

صالح جمعه 13 اوت، در صفحه توییتر و فیسبوک خود نوشت: «اساسی ترین فیصله نشست امنیتی امروز در ارگ: دولت در برابر تهاجم لشکر جهل و وحشت می‌ایستد و از مقاومت ملی در برابر این هجوم با تمام امکانات و منابع حمایت می‌نماید. تمام امکانات مورد ضرورت در اختیار قوای مسلح و مقاومت ملی قرار می‌گیرد.»

او همچنین نوشت، در جلسه‌ روز جمعه که به ریاست رییس‌ جمهوری برگزار شد با «قاطعیت و عزم راسخ» تصمیم گرفته شد تا در برابر طالبان مقاومت و ایستادگی شود.

این درحالی است که طالبان طی دو هفته اخیر مراکز 18 ولایت را تصرف کردند. در آخرین مورد این گروه اعلام کرد که «پل علم» مرکز ولایت لوگر در فاصله 50 کیلومتری کابل را به دست گرفته اند.

حملات طالبان علیه نیروهای دولتی با خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان شدت یافت و این گروه در مدتی کوتاه موفق شد کنترل نیمی از ولایت‌های 34 گانه این کشور را به دست بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم