طالبان کنترل مرکز ولایت لوگر در 50 کیلومتری کابل را به دست گرفت

گروه طالبان پیش از این اعلام کرده بود که 4 ولایت هرات، بادغیس، هلمند و قندهار را تصرف کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

گروه طالبان اخیرا پیشروی‌های گسترده‌ای در بخش‌هایی از افغانستان داشته‌اند، در آخرین مورد این گروه اعلام کرد که «پل علم» مرکز ولایت لوگر در فاصله 50 کیلومتری کابل را به دست گرفتند.

طالبان پیش از این جمعه 13 اوت، اعلام کرد که چهار ولایت هرات، بادغیس، هلمند و قندهار را تصرف کرده است.

روز گذشته خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات محلی گزارش داد که طالبان 11 ولایت از 34 ولایت‌ افغانستان را به دست گرفته‌ است.

در همین راستا، اسدالله کاکر، عضو شورای ولایتی زابل، به روزنامه «هشت صبح» افغانستان گفته است، شهر قلات بدون درگیری به طالبان تسلیم شد. او گفت که برخی از مقام‌ها به کابل و شماری نیز به قول اردوی مستقر در قندهار رفته‌اند.

عمر شیرزاد، والی ارزگان نیز با نشر ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی گفت که در پاسخ به تقاضای مردم و ریش سفیدان منطقه در برابر طالبان نجنگیده است تا به تأسیسات عامه و سرمایه‌های ملی آسیب نرسد.
به گفته او در حالی در برابر طالبان دست به مقاومت نزده که نیروهای امنیتی در کمربندی‌های شهر ترینکوت حضور فعال داشته و آماده دفاع بودند.

به دنبال این تحولات مرکز ولایت ارزگان نیز بدون درگیری به طالبان واگذار شد و در همین رابطه طالبان اعلام کردند که تمام ساحات این ولایت را به تصرف خود درآورده‌اند.

در ولایت فاریاب مقام‌های محلی اما تقاضای طالبان برای تسلیم دادن شهر میمنه رد کردند.

تاکنون مقامات امنیتی افغانستان در این‌باره اظهارنظری نکردند.

حملات طالبان علیه نیروهای دولتی با خروج نیروهای غربی از افغانستان شدت یافت و این گروه در مدتی کوتاه موفق شد کنترل نیمی از ولایت‌های 34 گانه این کشور را به دست گرفته و به فاصله 50 کیلومتری کابل، پایتخت، برسد.

اخیرا یک مقام‌ سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA در گفت‌وگو با «رویترز» پیش‌بینی کرده بود که طالبان، شهر کابل، را برای یک ماه به محاصره و طی 3 ماه آینده به کنترل خود در خواهد آورد.

پیشروی‌های چشمگیر طالبان در شمال و جنوب افغانستان و به کنترل گرفتن استان‌ها و گذرگاه‌های مرزی این کشور نگرانی‌های جهانی و منطقه‌ای را افزایش داده است. کشورهای آمریکا، بریتانیا و روسیه درباره احتمال بازگشت و سازماندهی گروه‌های تندرو نظیر القاعده و «داعش» در این کشور ابراز نگرانی کردند.

همزمان با پیشروی‌های طالبان و عقب‌نشینی نیروهای افغان و تسلیم شدن برخی از آنها به این گروه، میلیون‌ها نفر از مردم بی‌‌دفاع افغانستان از شهرهای خود آواره شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم