هشدار بریتانیا درباره بازگشت القاعده در پی تصرف بخشی از افغانستان به‌دست طالبان

برتیانیا تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از افغانستان را اشتباه خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا از تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از افغانستان انتقاد کرده و در خصوص بازگشت القاعده به این کشور هشدار داد.

والاس، جمعه، 13 اوت، در مصاحبه با شبکه «اسکای نیوز»، از احتمال تبدیل افغانستان به آنچه کشور «ناکام» نامید، هشدار داد.

او در این مصاحبه گفت: «من کاملاً این نگرانی را دارم که کشورهای ناکام به زمین حاصلخیزی برای این‌گونه افراد (القاعده) تبدیل شوند».

وزیر دفاع بریتانیا گفت، تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از افغانستان مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند که جامعه بین‌الملل باید با آن روبه‌رو شود.

او گفت: «من به صورت علنی به این مساله انتقاد دارم. خروج نیروهای آمریکایی یک تصمیم از سوی دولت این کشور است و به واشینگتن مربوط می‌شود اما از نظر استراتژیک، این روند مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد که رسیدگی به آن برای جامعه بین‌الملل بسیار دشوار است.»

والاس افزود: «افغانستان در حال تبدیل شدن به یک کشور شکست خورده و وارد شدن به ورطه جنگی داخلی است که در آن، گروه‌های شبه‌نظامی نظیر القاعده می‌توانند ظهور کنند و احتمالا بار دیگر تهدیدی برای غرب خواهد بود.»

او ادامه داد: «من کاملا نگران این هستم که افغانستان به محلی برای حضور شبه‌نظامیان بدل شود. القاعده احتمالا برمی‌گردد. غرب باید بفهمد که نمی‌تواند بلافاصله اوضاع کشورهایی چون افغانستان را درست کند بلکه باید اوضاع را در این کشورها مدیریت کند. اگر طالبان به القاعده پناه دهد، ما می‌توانیم برگردیم.»

او با اشاره با گرفتن ولایت‌ (استان) قندهار و شهر لشکرگاه توسط طالبان گفت، با ادامه سقوط مناطق افغانستان به‌دست طالبان، احتمالاً القاعده دوباره برگردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید