ادعای طالبان از به‌دست گرفتن مرکز چهار ولایت دیگر در افغانستان

برخی مقامات محلی گفته‌اند که شهر هرات و قندهار به‌دست گروه طالبان افتاده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در ادامه حملات گروه طالبان به مراکز ولایات (استان‌ها) افغانستان، گروه طالبان ادعا کرده‌اند که شب گذشته مرکز چهار ولایت دیگر در جنوب، شمال غرب و غرب این کشور را تصرف کرده‌اند. اما رسانه‌های داخلی افغانستان گفته‌اند که نیروهای امنیتی در برخی نقاط مراکز این ولایت‌ها حضور دارند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان امروز جمعه، 13 اوت (22 اسد)، در صفحه توییتر خود نوشته است که شب گذشته جنگجویان این گروه، کنترل مراکز ولایت‌های هلمند و قندهار در جنوب، هرات در غرب و بادغیس در شمال غرب افغانستان را به دست گرفته‌اند.

تاکنون مقامات امنیتی افغانستان در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند. ولی برخی مقامات محلی در ولایت‌های قندهار و هرات به رسانه‌های داخلی این کشور گفته‌اند که شهر هرات و قندهار به‌دست گروه طالبان افتاده است.

اما تلویزیون «طلوع نیوز» افغانستان در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: «گزارش‌ها از این شهرها می‌رساند که بسیاری از بخش‌های آن‌ها به دست طالبان افتاده‌اند. اما نیروهای دولتی و مقام‌های محلی در بخش‌های از این شهرها مستقر شده‌اند.»

رسانه‌های داخلی افغانستان همچنان افزوده است که طالبان کنترل شهر «فیروز کوه» مرکز ولایت غور، را بدون درگیری به‌دست گرفته است. به نقل از این رسانه‌ها، مقامات دولتی این ولایت به لوای ارتش ملی افغانستان پناه برده‌اند.

این در حالی است که طالبان، روز گذشته کنترل شهر «غزنی»، مرکز ولایت غزنی در جنوب افغانستان را به‌دست گرفته است.

رسانه‌های داخلی افغانستان، روز پنج‌شنبه، 12 اوت (21 اسد) گزارش داده‌اند که طالبان روز گذشته با تفاهم محمد داوود لغمانی، والی این ولایت و فضل احمد شیرزاد، فرمانده امنیه این ولایت وارد شهر غزنی شده است.

یک منبع به روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان گفته است که گروه طالبان کنترل تمام بخش‌های ولایت غزنی را به‌دست گرفته است.

نصیراحمد فقیری، رئیس شورای ولایتی غزنی هم به روزنامه «اطلاعات روز» گفت که والی این ولایت، شهر غزنی را در نتیجه‌ی معامله به طالبان، تسلیم این گروه کرده است. او گفت که طالبان کاروان موترهای (ماشین‌های) والی را که به طرف شهر کابل در حرکت است، با فیرهای (شلیک‌های) شادیانه همراهی می‌کنند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در گفت‌وگو با این روزنامه تایید کرده است که جنگجویان طالبان به والی و فرمانده امنیه ولایت غزنی اجازه رفتن به کابل را داده است.

پس از آن وزارت داخله افغانستان از بازداشت داوود لغمانی توسط نیروهای امنیت داخلی و پلیس این کشور خبر داد و افزود که وی را به اتهام همکاری با طالبان بازداشت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم