.
.
.

پیشروی غافل‌گیرکننده طالبان و اذعان آمریکا به ضعف نیروهای افغان

جواد مجددی: با کنترل ولایت بدخشان، طالبان بر تمام مناطق شمال شرق افغانستان تسلط یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با پیشروی‌های سریع طالبان در افغانستان و تسلط این گروه بر تعدادی از ولایت‌های مرزی، نگرانی‌های درباره امنیت منطقه‌ای افزایش یافته است.

کاخ سفید شامگاه چهارشنبه همزمان با پیشروی‌های چشمگیر گروه طالبان در مناطق مختلف افغانستان، به ضعف نیروهای دولتی افغان در مقابله با طالبان اذعان کرد.

سخنگوی کاخ سفید در اظهاراتی به خبرنگاران گفت «نیروهای افغان دارای جنگ‌افزارهای کافی برای نبرد هستند اما موضوع به نیت بستگی دارد».

کاخ سفید همچنین افزود که «پرزیدنت بایدن کمک‌های بیشتری برای افغانستان درخواست کرده و موضوع فراهم کردن آن را پیگیری می‌کند.»

بنا به اظهارات سخنگوی کاخ سفید، واشینگتن همچنان به انتقال افغان‌هایی که با ایالات متحده همکاری کرده‌اند، متعهد است.

افزون بر این منابع «العربیه» فاش کرده‌اند که ایالات متحده آمریکا نسبت به تحولات سریع در میدان جنگ در افغانستان نگران است.

این منابع با بیان این‌که گروه طالبان پیشروی‌های سریع و غافل‌گیرکننده‌ای انجام داده است، گفتند که نیروی هوایی افغانستان 95 درصد از حملات هوایی علیه عناصر طالبان را انجام می‌دهد.

این منابع می‌گویند که واشینگتن تصمیم اشرف‌ غنی، رئیس جمهوری افغانستان در برکناری ژنرال ولی احمدزی، فرمانده ارتش این کشور را با تاخیر عنوان کرده که تغییری در میدان جنگ ایجاد نخواهد کرد.

بنا به گفته این منابع، پاکستان اقدامات فعال و صادقانه‌ای را برای کمک به دولت افغانستان انجام نمی‌دهد.

محاصره پایتخت توسط طالبان

این در حالی است که یک مقام اطلاعاتی آمریکا چهارشنبه پیش از این به رویترز گفته که طالبان کابل، پایتخت افغانستان را برای یک ماه محاصره و طی 3 ماه آینده به کنترل خود در خواهند آورد.

به گفته این مقام اطلاعاتی آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، مقاومت کابل به پیروزی‌های سریع طالبان در مناطق مختلف این کشور نیز بستگی دارد.

او در ادامه گفته که «این اما نتیجه حتمی نیست» و نیروهای افغان می‌توانند با مقاومت بیشتر اوضاع را دگرگون کنند.

تهدید به تصرف 11 مرکز ولایت

یک مقام مسئول در اتحادیه اروپا سه‌شنبه اعلام کرد که نیروهای طالبان هم‌اکنون 65 درصد از خاک افغانستان را به کنترل خود درآورده‌ و به تصرف 11 مرکز ولایت این کشور تهدید می‌کنند.

از سویی رسانه‌های داخلی افغانستان چهارشنبه اعلام کردند که گروه طالبان شهر «فیض آباد»، مرکز ولایت بدخشان، و شهر «پلخمری»، مرکز ولایت بغلان در شمال افغانستان را تصرف کرده‌ است.

این رسانه‌ها به نقل از مقامات امنیتی و مقامات محلی در ولایت‌های بدخشان و بغلان نوشته‌اند که نیروهای امنیتی افغان، شب گذشته از مراکز این دو ولایت عقب‌نشینی کرده‌اند و گروه طالبان کنترل آن را‌ به‌ دست گرفته است.

از سویی جواد مجددی، عضو شورای محلی ولایت بدخشان گفت طالبان پیش از تصرف شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان آن را به محاصره درآورده بودند. او به رویترز گفت که «با سقوط فیض‌آباد به دست طالبان شمال شرق افغانستان به طور کامل به کنترل این گروه درآمده است.» ولایت بدخشان افغانستان در مجاورت با کشورهای تاجیکستان، پاکستان و چین واقع است.

نگرانی درباره امنیت منطقه‌ای

همزمان با خروج نیروهای غربی و تسلط طالبان بر چندین ولایت‌ افغانستان در مرز با کشورهای تاجیکستان، ازبکستان، ایران، پاکستان و چین، نگرانی درباره امنیت منطقه‌ای افزایش یافته است.

ایالات متحده آمریکا در ازای تعهد گروه طالبان مبنی بر عدم استفاده از خاک افغانستان در تروریسم بین‌المللی، تا پایان ماه جاری روند خروج نیروهای نظامی‌هایش از این کشور را به اتمام خواهد رساند.

طالبان همچنین تعهد کرده است که نیروهای خارجی را هنگام خروج از افغانستان مورد حمله قرار ندهد اما گفته که جنگ علیه نیروهای دولتی افغان را متوقف نمی‌کند.

در حالی که طالبان برای پیروزی در جنگ تلاش می‌کند، مشارکت‌های آن در مذاکرات صلح با رهبران افغان تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم