.
.
.

طالبان کنترل 11 ولایت از 34 ولایت افغانستان را به دست گرفت

طالبان پنج‌شنبه قندهار دومین شهر بزرگترین افغانستان را به تصرف خود درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری «فرانس پرس» از کنترل گروه طالبان بر 11 ولایت از 34 ولایت افغانستان خبر داد.

همچنین طالبان پنج‌شنبه، 12 اوت، اعلام کرد که کنترل کامل قندهار، دومین شهر بزرگ افغانستان را به‌دست گرفته است.

یک منبع امنیتی ارشد افغانستان نیز به خبرگزاری «فرانس پرس» گفته که طالبان بر شهر هرات، سومین شهر بزرگ افغانستان، تسلط یافته است.

این منبع امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفته که با تسلط طالبان بر شهر هرات نیروهای افغان با هدف جلوگیری از وارد آمدن خسارت‌های بیشتر به این شهر به یک پایگاه نظامی نزدیک در شهر گزاره عقب‌نشینی کرده‌اند.

در همین راستا طالبان اعلام کرد که این گروه کنترل شهر «خوشی» در ولایت «لوگر» در مجاورت با کابل پایتخت افغانستان را به‌دست گرفته‌ است.

بنا به اظهارات یک نماینده برجسته محلی، طالبان پنج‌شنبه همچنین شهر «غزنی» در فاصله 150 کیلومتری پایتخت، کابل را به تصرف خود درآوردند.

تصرف 11 ولایت از ولایت‌های 34 گانه افغانستان

گروه طالبان که حملات خود علیه نیروهای دولتی افغان را همزمان با خروج نیروهای غربی از این کشور گسترش داده است تا کنون مراکز 11 ولایت از ولایت‌های 34 گانه افغانستان را به دست گرفته است.

یک مقام اطلاعاتی آمریکایی چهارشنبه در گفت‌وگو با «رویترز» پیش‌بینی کرده بود که طالبان، شهر کابل، را برای یک ماه به محاصره و طی 3 ماه آینده به کنترل خود در خواهند آورد.

واکنش‌های آمریکا

در پی این تحولات سفارت آمریکا در افغانستان از اتباع ایالات متحده خواست فورا کابل، را ترک کنند.

در واکنش به تحولات افغانستان، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، پنج‌شنبه، جو بایدن، رئیس‌جمهوری دمکرات ایالات متحده را مسئول دگرگون شدن اوضاع و پیشروی‌های طالبان درافغانستان دانست. او اوضاع کنونی در این کشور را «غیرقابل قبول» توصیف کرد.

ترامپ در بیانیه‌ای گفت: «اگر من اکنون رئیس‌جمهوری آمریکا می‌بودم به جهان می‌فهماندم که خروجما از افغانستان به شرط‌هایی بستگی دارد.» او همچنین افزود: «خروج نیروها از افغانستان می‌توانست به شیوه‌ای متفاوت و خیلی موفقیت‌آمیز انجام شود، و طالبان بیش از هر کسی این را می‌دانستند.»

دونالد ترامپ
دونالد ترامپ

ترامپ گفت: «شخصا با رهبران طالبان گفت‌وگو کردم و آنها فهمیده بودند آن چیزی که امروز انجام می‌دهند، غیر قابل قبول خواهد بود.»

نگرانی‌ها از خطر حضور «داعش» و القاعده

پیشروی‌های‌های چشمگیر و غافل‌گیر کننده طالبان در شمال و جنوب افغانستان نگرانی‌های منطقه‌ای را تشدید کرده است.

در همین راستا سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری ضمن ابراز نگرانی ازاحتمال تبدیل شدن افغانستان به جایگاهی برای داعش، گفت که تحولات کنونی نتیجه 20 سال اشغال این کشور توسط آمریکا است.

لاوروف گفت که ارزیابی‌های مقام سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA درباره یکماه محاصره کابل وسقوط آن ظرف 3 ماه را معتبر می‌شمارد.

از سویی مقامات پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده در اظهاراتی به شبکه آمیرکایی«NBC News» گفته‌اند که تسلط طالبان بر افغانستان زمینه را برای استقرار و سازماندهی مجدد القاعده در این کشورفراهم خواهد کرد.

پیشنهاد تقسیم قدرت در ازای توقف جنگ

از طرفی یکی از اعضای تیم مذاکره‌کنندگان صلح افغانستان پنج‌شنبه به خبرگزاری «فرانس پرس» گفته که مذاکره‌کنندگان صلح در قطر به گروه طالبان پیشنهاد دادند که در ازای توقف خشونت‌ها به توافقی برای تقسیم قدرت در این کشور برسند.

این منبع که خواست هویت آن فاش نشود به فرانس پرس گفت که دولت افغانستان از طریق طرف میانجی‌گر، قطر به طالبان پیشنهاد داده تا در ازای توقف جنگ به توافق تقسیم قدرت دست یابند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم