.
.
.

خسارات سنگین طالبان در ولایت «قندهار» افغانستان

در درگیری‌ها و حملات متقابل نیروهای امنیتی و دفاعی طی یک شبانه روز گذشته 217 طالب کشته و 107 طالب دیگر زخمی شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دفاع ملی افغانستان، از خسارات سنگین گروه طالبان در ولایتهای (استان) قندهار، در جنوب افغانستان و ننگرهار در شرق این کشور خبر داده است.

این وزارت، امروز، پنج‌شنبه 12 اوت (21 اسد)، اعلام کرد که در درگیری‌ها و حملات متقابل نیروهای امنیتی و دفاعی طی یک شبانه روز گذشته در ولایت‌های ننگرهار، غزنی، فراه، هرات، فاریاب، بلخ، هلمند، کندز و کاپیسا، 217 طالب کشته و 107 طالب دیگر زخمی شده است.

وزارت دفاع ملی افغانستان، در خبرنامه خود گفته است: «روز گذشته، نیروهای دفاعی و امنیتی با حمایت قوای هوایی در مربوطات ولسوالی‌های دند، ژیری و دامان ولایت قندهار و حوزه پانزده و مرکز این ولایت تروریستان طالب را آماج قرار دادند. در نتیجه، 121 تروریست طالب کشته و 15 تن دیگر آنان زخمی شدند. همچنان، 2 موتر (خودرو)، 1 موتر سایکل، مقدار زیادی از مهمات و تجهیزات شان نیز تخریب شد.»

به نقل از این وزارت، در ولایت ننگرهار نیز روز گذشته نیروهای امنیتی و دفاعی افغان با حمایت نیروهای هوایی ارتش این کشور، مواضع گروه طالبان را در ولسوالی «شیرزاد»، هدف حملات قرار داده است که در نتیجه، 60 طالب کشته و 13 طالب دیگر زخمی شده است.

همزمان مقامات محلی ولایت هرات، در غرب افغانستان گزارش داده است که شب گذشته، گروه طالبان از چهار استقامت به شهر هرات حمله کرده است، اما با مقاومت نیروهای امنیتی و دفاعی روبرو شده و حملات آنان عقب زده شد. در مورد خسارات این درگیری اطلاعاتی منتشر نشده است.

از سوی دیگر حسام‌الدین شمس، والی بادغیس، در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی افغانستان گفته است که پس از نزدیک به 25 روز آتش‌بس، بعد از ظهر روز گذشته گروه طالبان به کمربندهای امنیتی شهر «قلعه نو»، مرکز این ولایت حمله کرده است و جنگ میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان تا ساعت چهار بامداد امروز جریان داشت. اما در نهایت طالبان مجبور به عقب نیشینی شده‌اند.

نزدیک به 25 روز قبل، به مناسبت عید سعید قربان، میان حکومت محلی و گروه طالبان با پادرمیانی بزرگان قومی در این ولایت، آتش‌بس اعلام شد که این آتش‌بس تا روز گذشته پابرجا بود.

در تازه ترین مورد، رسانه‌های داخلی افغانستان گزارش داده‌اند که گروه طالبان با تفاهم والی و فرمانده امنیه این ولایت (استان)، کنترل شهر «غزنی»، مرکز ولایت غزنی در جنوب افغانستان را به‌دست گرفته است.

این رسانه‌ها، امروز، پنج‌شنبه 12 اوت (21 اسد) گزارش داده‌اند که طالبان روز گذشته با تفاهم محمد داوود لغمانی، والی این ولایت و فضل احمد شیرزاد، فرمانده امنیه این ولایت وارد شهر غزنی شده است.

یک منبع به روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان گفته است که گروه طالبان کنترل تمام بخش‌های ولایت غزنی را به‌دست گرفته است.

نصیراحمد فقیری، رئیس شورای ولایتی غزنی هم به روزنامه «اطلاعات روز» گفت که والی این ولایت، شهر غزنی را در نتیجه‌ی معامله به طالبان، تسلیم این گروه کرده است. او گفت که طالبان کاروان موترهای (ماشین‌های) والی را که به طرف شهر کابل در حرکت است، با فیرهای (شلیک‌های) شادیانه همراهی می‌کنند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در گفت‌وگو با این روزنامه تایید کرده است که جنگجویان طالبان به والی و فرمانده امنیه ولایت غزنی اجازه رفتن به کابل را داده است.

تنها چند ساعت بعد وزارت امور داخله افغانستان اعلام کرد که داوود لغمانی، والی غزنی را به جرم همکاری با طالبان بازداشت شده است.

این وزارت در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: «داوود لغمانی والی ولایت غزنی همراه با معاونش توسط منسوبین پولیس امنیت داخلی در ولایت (استان) میدان وردگ بازداشت گردید.»

پیش از این طالبان کنترل مرکز 9 ولایت دیگر را نیز به‌دست گرفته است. این دهمین ولایت از 34 ولایت افغانستان است که مرکز آن به‌دست طالبان افتاده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم