.
.
.

افغانستان؛ مراکز دو ولایت «بدخشان» و «بغلان» به‌دست طالبان افتاد

رسانه‌های داخلی افغانستان از سقوط شهر «فیض آباد» و شهر «پلخمری» به‌دست گروه طالبان خبر داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های داخلی افغانستان اعلام کردند که گروه طالبان شهر «فیض آباد»، مرکز ولایت (استان) بدخشان، و شهر «پلخمری»، مرکز ولایت بغلان در شمال افغانستان را تصرف کرده‌اند. همزمان مقامات امنیتی افغانستان از عقب زدن حمله طالبان به شهر «میمنه»، مرکز ولایت فاریاب در شمال این کشور سخن گفته است.

این رسانه‌ها، امروز چهارشنبه، 11 اوت (20 اسد)، به نقل از مقامات امنیتی و مقامات محلی در ولایت‌های بدخشان و بغلان نوشته‌اند که نیروهای امنیتی افغان، شب گذشته از مراکز این دو ولایت عقب‌نشینی کرده‌اند و گروه طالبان کنترل آن را‌ به‌دست گرفته است.

روزنامه «اطلاعات روز»، افغانستان نوشته است: «یک منبع امنیتی در ولایت بدخشان تأیید می‌کنند که شهر فیض‌آباد، مرکز این ولایت به‌دست جنگ‌جویان گروه طالبان افتاده است. این منبع که نخواست نامش در خبر ذکر شود، به روزنامه اطلاعات روز گفت که طالبان کنترل این شهر را حوالی ساعت 11:00 شب گذشته (سه‌شنبه، 19 اسد) به‌دست گرفته‌اند.»

به نقل از این روزنامه، در پی حمله گروه طالبان به شهر فیض‌آباد، تعداد از نیروهای امنیتی افغان عقب نیشینی کرده به اطراف شهر و ولسوالی «کشم» این ولایت رفته اند.

از سوی دیگر رسانه‌های این کشور گزارش داده‌اند که شهر «پلخمری»، مرکز ولایت بغلان در شمال افغانستان نیز شب گذشته به‌دست گروه طالبان افتاده است. آنان به نقل از مقامات محلی نوشته‌اند که به‌دنبال عقب نشینی نیروهای امنیتی افغان، گروه طالبان کنترل ادارات دولتی در این شهر را به دست گرفته‌اند.

اما مقامات امنیتی افغانستان تا کنون به‌طور رسمی در مورد سقوط شهر فیض‌آباد و پلخمری ابراز نظر نکرده‌اند.

وزارت امور داخله افغانستان، از عقب زدن حمله طالبان در شهر «میمنه»، مرکز ولایات فاریاب در شمال این کشور خبر داده و افزوده است که شب گذشته نیروهای امنیتی و دفاعی به جنگجویان گروه طالبان در شهر میمنه حمله کردند.

این وزارت نوشته است: «در پی این عملیات، به شمول چهار سر گروه تروریستان طالب بنام‌های اوزبر و ظفر شهروندان پاکستان و قاری گل احمد و ملا خیر محمد، 9 عضو این گروه کشته و به شمول یک سر گروه بنام خیرالله مشهور به چالاک 12 تروریست دیگر زخمی شده‌اند. در این عملیات یک میل سلاح "بیزبیزک"، پنج میل کلاشینکوف، یک قبضه راکت انداز، مقداری مهمات و یک عراده موترسایکل دشمن نیز تخریب شده است.»

همزمان از ولایت فراه نیز خبر رسیده است که شب گذشته نیروهای امنیتی افغان، ساختمان ولایت و فرماندهی امنیه آن را از طالبان پس گرفته‌اند، اما ساعت 9 صبح امروز، نیروهای امنیتی و دفاعی افغان عقب نشینی کرده و اکنون کنترل آن را دوباره گروه طالبان به‌دست گرفته است.

گروه طالبان روز گذشته با حملات گسترده مرکز این ولایت را تصرف کردند.

همزمان با سقوط چندین ولایت در شمال افغانستان شب گذشته، مارشال عبدالرشید دوستم، یکی از فرماندهان جهادی و معاون پیشین ریاست جمهوری این کشور، برای سرکوب طالبان به ولایت بلخ سفر کرده است. وی امروز در یک پیام ویدیویی گفته است «زنده بیرون شدن طالبان از شمال آسان نیست.»

از سوی دیگر وزارت دفاع ملی افغانستان، امروز در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: «در درگیری‌ها و حملات متقابل نیروهای دفاعی و امنیتی، 439 تن طالب کشته، 77 تن زخمی و مقدار زیاد سلاح و مهمات شان تخریب شده است. این طالبان در ولایت‌های ننگرهار، لغمان، لوگر، پکتیا، ارزگان، زابل، غور، فراه، بلخ، هلمند، کاپیسا و بغلان کشته و زخمی شده‌اند.»