.
.
.

بایدن: از خروج کامل نیروهای امنیتی در افغانستان پیشمان نیستم

رئیس‌جمهوری آمریکا: مردم افغانستان باید گرد هم آیند و برای خودشان نبرد کرده و برای مردم‌شان مبارزه کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که از تصمیم خود مبنی بر خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان پیشیمان نیست و اکنون باید رهبران افغانستان با هم متحد شوند و برای کشورشان مبارزه کنند.

رئیس‌جمهوری آمریکا، دیروز سه‌شنبه، 10 اوت (19 اسد)، در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید، پیام واضح را به رهبران افغانستان مخابره کرد و آنان را برای حفاظت از کشورشان به متحد شدن دعوت کرد.

طبق اظهارات بایدن در بیست سال گذشته یک تریلیون دالر (هزار میلیارد دلار) آمریکا در جنگ افغانستان به مصرف رسیده است و این کشور ضمن آموزش دادن به بیش از 300 هزار نیروی امنیتی در افغانستان، آنان را با سلاح‌های مدرن تجهیز کرده است و اکنون باید آنان از کشورشان دفاع کند.

وی معتقد است که هنوز هم حکومت افغانستان توان ایستادگی در برابر گروه طالبان را دارد و باید رهبران سیاسی این کشور متحد شده برای خود و شهروندان این کشور مقابل طالبان مبارزه کنند.

در حالی که حملات طالبان طی روزهای اخیر به شدت افزایش یافته و این گروه تا کنون مرکز 8 ولایت (استان) در افغانستان را به دست گرفته است، بایدن اظهار کرد که با وجود افزایش جنگ و کشته شدن 1000 غیرنظامی طی هفته‌های اخیر در افغانستان، از تصمیم خود مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی پیشمان نیست.

به گفته بایدن، ایالات متحده به حمایت خویش از نیروهای امنیتی افغان در بخش‌های حملات هوایی، کمک تسلیحاتی و پرداخت حقوق آنان به تهدات خویش پابند است.

از سوی دیگر جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، دو‌شنبه، 9 اوت (18 اسد)، در نشست خبری، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت افغانستان گفت: «این‌جا نتیجه هرچه باشد، وقتی به گذشته نگاه کنیم این امر توسط رهبری سیاسی و نظامی هدایت شده است.»

وی در این نشست گفت، وزیر دفاع آمریکا به این باور است که نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان از توانایی برخوردار هستند و ظرفیت لازم برای ایجاد تغییرات در میدان‌های جنگ را دارند.

جان کربی، نیروهای ارتش افغانستان را در مقایسه با طالبان بهتر عنوان کرده و توضیح داد که مزایای نیروهای ارتش این کشور، داشتن ساختار سازمانی، قوای هوایی و در اختیار داشتن سلاح‌های مدرن است که گروه طالبان از آن برخوردار نیست.

به گفته سخنگوی پنتاگون، جوبایدن، به وزیر دفاع این کشور دستور داده که حملات هوایی را در افغانستان همچنان ادامه دهد.