.
.
.

نگرانی صلیب سرخ درباره افزایش خسارت‌های انسانی جنگ در افغانستان

گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ درباره مداوای بیش از 4000 زخمی طی درگیری‌های 10 روز اخیر افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC) در افغانستان، اعلام کرده است که با ادامه جنگ میان نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان و کشیده شدن درگیری‌ها به داخل شهرهای این کشور از جمله کندز و قندهار، جان صدها هزار نفر از غیرنظامیان به خطر افتاده است.

صلیب سرخ در افغانستان دو‌شنبه، 9 اوت (18اسد)، اعلام کرد که با گسترش خشونت‌ها از اول ماه جاری میلادی تا کنون 4042 نفر از زخمیان جنگ را در 15مرکز صحی تحت حمایت این نهاد بین‌المللی تداوی کرده است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در بیانیه‌ای، ضمن دعوت از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان به خویشتن‌‌داری و برقراری آتش‌بس فوری بر ضرورت حفظ جان غیرنظامیان و تاسیسات زیربنایی و حیاتی این کشور به ویژه شفاخانه‌ها تاکید کرد.

در بیانیه صلیب سرخ آمده است: «ایلوا فیلیون، رییس نمایندگی مرکزی صلیب سرخ در افغانستان می‌گوید ما شاهد تخریب خانه‌ها، در معرض خطر قرار گرفتن کارمندان صحی و مریضان، وارد آمدن خسارت به شفاخانه‌ها، همچنین تاسیسات زیربنایی از قبیل شبکه‌های توزیع آب و برق هستیم.»

وی افزوده است: «استفاده از سلاح‌های منفجره در شهر‌ها تاثیرات شدید و بدون تفکیک فراتر از اهداف‌شان بالای افراد ملکی دارد. مرمی‌های هاوان و راکت‌ها بدون تفکیک به خانه‌های افراد ملکی اصابت می‌کنند. بسیاری خانواده‌ها جز فرار برای یافتن مکانی امن، چاره‌ای ندارند. این وضعیت باید خاتمه یابد.»

به نقل از بیانیه، در درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان در خیابان‌های کندز، لشکرگاه و دیگر شهرهای افغانستان، تعداد زیادی از شهروندان این کشور زخمی شده‌اند. اما مراکز صحی به دلیل نداشتن کارمند و آسیب‌های وارد شده به آنها شدیدا تحت فشار قرار دارد.

همچنان در برخی از مناطق افغانستان بخصوص شهرهای بزرگ، به دلیل ادامه جنگ و درگیری‌ها، برق شهری و شبکه آبرسانی قطع شده یا به سختی کار می‌کند که این امر سبب شده بیشتر خانواده‌ها مجبور به ترک مناطق‌شان شوند.

در این بیانیه همچنین آمده است: «صلیب سرخ و جمعیت همکار آن، یعنی هلال احمر افغانستان تا حد امکان سعی می‌کنند مجروحین و اجساد کشته شدگان جنگ را انتقال دهند. تنها در ماه ژوئیه، صلیب سرخ به 13000 نفر مجروح جنگی در سراسر کشور کمک کرده است و احتمال می‌رود این تعداد به علت گسترش جنگ‌ها در ساحات پر نفوس کشور افزایش یابد.»

در پایان این بیانیه از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته شده به سازمان‌های بشری مانند صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر افغانستان اجازه دهند تا مجروحان را به‌ طور امن انتقال داده و برای نیازمندان کمک‌های انسانی فوری فراهم کنند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان در بیانیه خود همچنین تاکید کرده که مراکز صحی، کارمندان آن و آمبولانس‌ها باید از آسیب‌های جنگ مصون بمانند.