.
.
.

آمریکا: اگر طالبان با زور به قدرت برسد آن را به رسمیت نخواهیم شناخت

زلمی خلیلزاد در منطقه به دنبال هماهنگی برای واکنش مشترک بین‌المللی به وخامت اوضاع در افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زلمی خلیلزاد، فرستاده ایالات متحده آمریکا در امور صلح افغانستان سه‌شنبه به خاورمیانه بازگشته تا به گروه طالبان درباره هر گونه تلاش برای تحقق پیروزی نظامی در میدان جنگ، هشدار دهد.

خلیلزاد همچنین حامل پیام قوی از سوی واشینگتن است مبنی بر این‌ که اگر طالبان از طریق زور به قدرت در افغانستان برسد، آمریکا آن را به رسمیت نخواهد شناخت.

در همین راستا وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که زلمی خلیلزاد، فرستاده واشینگتن در امور صلح افغانستان، سه‌شنبه، 10 اوت، وارد دوحه، پایتخت قطر، شده است، جایی که گروه طالبان در آن دفتر سیاسی دارد.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، خلیلزاد در این سفر «در هماهنگی برای واکنش مشترک بین‌المللی به اوضاع وخیم افغانستان، کمک خواهد کرد».

وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد که خلیلزاد در نشست دوحه، بر رهبران طالبان برای توقف جنگ فشار خواهد آورد.

و در همین راستا قرار است سه‌شنبه 10 اوت (19 اسد) نشستی با حضور نمایندگان کشورهای منطقه و جهان، سازمان ملل متحد و دولت افغانستان در دوحه برگزار شود.

این وزارتخانه اعلام کرد:«زلمی خلیلزاد در جریان چندین جلسه که از قبل برنامه‌ریزی شده، روی کاهش خشونت‌ها، آتش‌بس و این که حکومت تحمیلی با استفاده از زور قابل قبول نخواهد بود، تأکید خواهد کرد.»

طالبان
طالبان

وزارت امور خارجه آمریکا ضمن ابراز نگرانی درباره کشتار غیرنظامیان و نقض حقوق بشر در افغانستان، تاکید کرد که تنها راه رسیدن به صلح در افغانستان گفت‌وگو است و ایالات متحده در این زمینه برای رسیدن به توافق سیاسی به همکاری با تمام طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ادامه خواهد داد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به نمایندگی از دولت این کشور برای حضور در نشست دوحه به قطر رفته‌ است.

همچنین قرار است دو نشست دیگر در مورد صلح افغانستان در دوحه برگزار شود. این نشست‌ها پس از آن برگزاری می‌شود که اخیرا حملات گروه طالبان در نقاط مختلف افغانستان افزایش یافته و دامنه جنگ به داخل شهرهای بزرگ کشیده شده است. طی روزهای اخیر طالبان با حمله به شهرها کنترل چندین شهر و مرکز ولایت‌های این کشور را به دست گرفته است. گروه طالبان تاکنون موفق شده کنترل 6 مرکز ولایت از 36 مرکز ولایت‌های افغانستان را به دست گیرد.

پیشروی‌های طالبان در افغانستان در حالی است که این گروه بازگشت به مذاکرات صلح را رد کرده و ادامه خشونت‌های آنها با محکومیت‌های بین‌المللی همراه بوده است.