یورش طالبان به مراکز ولایت‌های بلخ، سمنگان و بغلان افغانستان

گروه طالبان در ادامه حملات خود به مراکز ولایات در افغانستان، به مراکز سه ولایت دیگر در شمال افغانستان یورش برد و درگیری‌ها میان این گروه و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در نقاط مختلف افغانستان همچنان ادامه دارد.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رسانه‌های افغانستان دوشنبه، 9 اوت، (18 اسد)، گزارش دادند که گروه طالبان به مراکز شهرهای ولایت بلخ، سمنگان و بغلان یورش برده است. منابع محلی اما می‌گویند که نیروها طالبان در مراکز این سه ولایت به عقب رانده شده‌اند.

بنا به اعلام مقامات محلی در ولایت بلخ در شمال افغانستان شب گذشته گروه طالبان در ساحه «پول امام بکری»، در مرکز این ولایت حمله کردند که با مقاومت نیروهای امنیتی روبر شدند و جلوی پیشروی آنان به سوی شهر گرفته شده اما جنگ میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان همچنان ادامه دارد.

از سویی طالبان ادعا کرد که جنگجویان این گروه، ضمن انجام حملاتی از چندین محور عملیاتی در شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ، موفق شدند از منطقه «کوته برق»، وارد این شهر شوند. مقامات محلی ولایت بلخ اما این ادعای طالبان رد می‌کنند.

فواد امان، سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان، در صفحه توییتر خود نوشته است که حمله طالبان بر ولسوالی «دهدادی»، و اطراف شهر مزارشریف دفع شده است. او افزود که طالبان در ضد حمله‌های نیروهای افغان متحمل خسارت‌های زیادی شده‌اند.

از سوی دیگر مقامات محلی ولایت سمنگان، نیز از حمله گروه طالبان به شهر «ایبک»، مرکز این ولایت خبر داده و افزوده که گروه طالبان شامگاه یکشنبه به شهر ایبک حمله کردند، اما با مقاومت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان مواجه شدند و حملات‌شان دفع شد.

به نقل از این مقامات افغان، نیروهای امنیتی برای حفاظت از شهر ایبک، ولسوالی «حضرت سلطان»، را ترک کرده‌اند و این ولسوالی اکنون به کنترل گروه طالبان درآمده است.

مقامات امنیتی در این ولایت اطمینان خاطر دادند که شهر ایبک به دست طالبان سقوط نخواهد کرد و برای دفاع از آن نیروهای کماندو تازه‌نفس در کمربندهای امنیتی مستقر شده‌اند.

از ولایت بغلان در شمال شرق افغانستان، نیز خبر رسیده است که گروه طالبان صبح دوشنبه، حملات‌شان علیه شهر پلخمری، مرکز این ولایت را آغاز کردند و در اثر پرتاب چندین گلوله خمپاره به این شهر، یک غیر‌نظامی کشته و 5 غیرنظامی دیگر زخمی شده است.

به گفته مقامات محلی، درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و جنگجویان طالبان در برخی از نقاط این شهر همچنان ادامه دارد. گفته می‌شود که حملات طالبان در برخی از نقاط، در اطراف شهر پلخمری توسط نیروهای امنیتی دفع شده است.

همزمان وزارت دفاع ملی افغانستان، امروز اعلام کرد که در درگیر‌ی‌های میان نیروهای امنیتی و دفاعی افغان با گروه طالبان در نقاط مختلف افغانستان، 579 تن از نیروهای طالبان کشته و 161 تن دیگر زخمی شدند.

این عناصر گروه طالبان در ولایت های ننگرهار، خوست، لوگر، پکتیا، قندهار، هرات، فراه، جوزجان، سمنگان، هلمند، تخار، کندز و پنجشیر کشته و زخمی شده‌اند.

همزمان وزارت امور داخله افغانستان، از پاک‌سازی ولسوالی «ورسج»، ولایت تخار خبر داد و گفته که این ولسوالی از کنترل طالبان خارج شده است.

این وزارت‌خانه دوشنبه اعلام کرد که نیروهای امنیتی، دفاعی و نیروهای مقاومت مردمی، در یک عملیات موفق ولسوالی ورسج را از گروه طالبان باز پس گرفته‌اند.

شکست طرح طالبان برای تصرف ولایت‌های هرات، قندهار و هلمند

وزارت امور داخله افغانستان، همچنان اعلام کرد که برنامه طالبان برای تصرف شهرهای هرات، هلمند و قندهار خنثی شده و وضعیت در این سه شهر بزرگ به حالت عادی برگشته است.

میرویس استانکزی، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان، دوشنبه در یک پیام ویدیویی ضمن اعلام خنثی شدن طرح طالبان برای به کنترل درآوردن 3 شهر بزرگ افغانستان، افزود که گروه طالبان طی روزهای گذشته خسارت‌های سنگین را متحمل شدند.

گروه طالبان، طی روزهای اخیر با حملات گسترده تلاش کردند تا کنترل مراکز ولایت‌های هرات، هلمند و قندهار را به دست گیرند، این اقدام آنها با مقاومت زمینی و هوایی نیروهای ارتش افغانستان مواجه شد.

ایالات متحده آمریکا همچنین اعلام کرد که با بمب‌افکن‌های B-52 مواضع طالبان را در اطراف این شهرهای مهم بمباران کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم